Apple, İstiklâl Caddesi’ndeki tarihi binayı kaplayan dev reklam panosunu geri çekti

Teknoloji devi Apple‘ın İstiklâl Caddesi üzerinde bulunan en tarihi binalardan biri olan Narmanlı Han‘ın cephesini tamamen kapatacak biçimde konumlandırdığı yeni iPhone ürünlerinin reklamı, change.org‘da başlatılan bir kampanyanın da etkisiyle kaldırıldı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü (6 Aralık) söz konusu internet sitesinde başlatılan kampanyanın yalnızca birkaç saatte 500 kişiye ulaşmasıyla Apple, caddenin tarihi dokusuyla da uyuşmayan dev reklam panosunu dün itibariyle geri çekti.

apple reklam panosu

T24‘te yer alan haberde, kent hakkı savunuculuğuna örnek olması gereken söz konusu kampanyanın Fransa’daki bir doktora öğrencisi tarafından başlatıldığı belirtiliyor. Kampanyaya öncülük eden öğrenci, change.org kampanyasının yanında, Apple CEO’su Tim Cook ve şirketin Türkiye’deki yöneticilerine gönderilen e-postalar ve sosyal medya üzerinden reklamdan duyulan rahatsızlığın iletilmesiyle Apple yetkililerinin Narmanlı Han’daki dev reklam panosunun kaldırılacağının sözünü verdiklerini ifade etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Beyoğlu Kent Savunması şunları söyledi: “Reklam panosunun iskeleti de kaldırılsın ve yeni reklamlar alınmasın diye uyarımızı yapacağız. Narmanlı Han ranta kurban olmayacak, takipçisi olacağız!”

narmanli-han

İstanbul’un en ünlü caddelerinden biri olan İstiklâl Caddesi’nin en tarihi yapılarından biri olan ve 1831 yılında inşa edilen Narmanlı Han 1880 yılına dek Rus Büyükelçiliği ve sonrasında 1914’e kadar Rus hapishanesi olarak kullanıldı. Daha sonra Narmanlı Ailesi tarafından satın alınan ve stüdyo ve konut olarak kullanılan bina Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi birçok yazar ve sanatçıya ev sahipliği yaptı.

Fotoğraflar: Başak Duru

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...