Kırmızı ışıkta bekleyen yayalara masa tenisi oynatan interaktif oyun üniteleri

Almanya’nın Göttingen şehrinde yer alan HAWK Üniversitesi‘nden üç interaktif tasarım öğrencisi 2012 yılında StreetPong adlı bir konseptin tanıtımını yaptı. Bu ilgi çekici tasarım, karşıdan karşıya geçmek için kırmızı ışıkta bekleyen yayaların caddenin diğer tarafında bekleyenlerle interaktif bir masa tenisi oyunu oynamalarını sağlıyor. Aşağıda görülen konsept video internette o denli büyük bir ilgi gördü ki, birçok tasarım firması ve trafik yetkilisi tamamen işlevsel cihazlar üretebilmek için bu sıradışı tasarımın yaratıcıları Amelie Künzler, Sandro Angel ve Holger Michel’le çalışmak istedi.

İlk tasarımın tanıtılmasından iki yıl sonra, Almanya’nın Hildesheim kentinde kullanılmak için tasarlanmış ve onaylanmış olan bu interaktif oyun üniteleri iki hafta önce trafik ışıklarının direklerine yerleştirilerek kullanıma sunuldu. ActiWait adıyla yeniden markalaştırılan cihazlar, arabaların durmasını beklerken zamanın daha keyifli geçmesi için üretilen zekice bir buluş olmasının yanında sabırsız yayaların da kırmızı ışık yanmadan karşıya geçmelerini önleyecek gibi görünüyor.

trafik masa tenisi 2

ActiWait‘in söz konusu tasarımın daha da geliştirilebilmesi için Indiegogo üzerinden başlattığı bağış kampanyasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...