Galaksimizin manyetik alanını gösteren etkileyici görseller

Bu iki resimde görülen şey galaksimizin sıcaklığı ve manyetik alanının, yani çıplak gözle algılanamayan görünümlerinin bir yansıması.

Fotoğraftaki renkler; koyu kırmızı en sıcak ve koyu mavi en soğuk olmak üzere sıcaklığı gösteriyor. Kabartma çizgiler de galaksimizi kuşatan ve bizi derin uzaydan galaksiye doğru yaklaşan yüksek enerji parçacıklarının bazılarından koruyan devasa manyetik alanın biçimini göz önüne seriyor.

manyetik galaksi 2

Planck uzay aracı tarafından elde edilen ve European Space Agency (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından yayınlanan bu görseller Samanyolu‘nun manyetik alanının şeklini açığa çıkartan ilk fotoğraflar arasında yer alıyor.

Editörün Notu: Oldukça gelişmiş bir teknoloji kullanılarak elde edilen söz konusu fotoğrafların, ünlü ressam Vincent van Gogh‘un en bilinen çalışmalarından biri olan De sterrennacht (Yıldızlı Gece)’de tasvir ettiği gökyüzünü andırması da bizi; bu noktada tekniğin mi yoksa sanatsal sezginin mi daha etkileyici olduğu konusunda bir kez daha ikilemde bırakıyor.

1280px-Van_Gogh_-_Starry_Night

Görseller: ESA-Planck Collobration, Marc-Antoine Miville-Deschenes

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...