Yüz tanıma teknolojilerine karşı yeni moda: ‘Anti-yüz’ makyajı

Yüz tanıma teknolojisi distopik bilim kurgunun yarattığı endişeleri günümüz gerçekliklerine dönüştürdükçe, birçok insan da anlaşılır bir biçimde izlenmeye ve kendi izinleri olmadan kayıt altına alınmaya karşı kaygılanmaya başlıyor. Bunu önlemek adına büyük şehirlerde maske takarak dolaşmak da elbette pek mümkün değil, dolayısıyla Büyük Birader‘den saklanmak için yüzünüzü tamamen örtmek olanaksız. Sanatçı ve tasarımcı Adam Harvey tarafından geliştirilen alternatif bir makyaj tekniği ise bu soruna oldukça sıradışı ve yaratıcı bir çözüm getiriyor. CV Dazzle adı verilen bu teknik hem yüz tanıma yazılımlarından gizlenebilmeyi sağlıyor hem de “yasal” moda parametrelerine uygun düşüyor. Büyük Birader‘in gözü kulağı olan makinelerin kafasını karıştırmak tahmin edildiğinden çok daha basit.

Söz konusu tekniğin adı, Dazzle adı verilen, Birinci Dünya Savaşı’nda deniz kuvvetlerinde, kubist etkileşimli tasarımların bir savaş gemisinin görsel sürekliliğini parçalamak, yönünü ve boyutunu gizlemek için kullanıldığı bir kamuflaj biçiminden geliyor. Buna benzer olarak, CV Dazzle da bir yüzün sürekliliğini ve bütünlüğünü parçalamak için avangart saç tasarımları ve makyajları kullanıyor. Yüz tanıma algoritmaları temel yüz özelliklerinin tanımlanması ve onun uzamsal bağlamı üzerinde temellendiği için bir “anti-yüz” yaratılarak kişinin bulunması engellenebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Narsisizm karşıtı bir ‘anti-selfie’ aynası

anti yüz izleme

Fotoğraf: Emily Raw

CV Dazzle‘ın pratik uygulamaları henüz oldukça sınırlı olsa da, yüz tanıma teknolojileri gelişip çok daha hassaslaştıkça bir sanat projesi olarak, “anti-yüz“ün bu distopik ele avuca sığmazlığı özel yaşam ve gizliliğe dair etkileyici bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Aşağıda yer alan, sanatçı Jillian Mayer‘in hazırladığı “anti-face”e giriş niteliği taşıyan özel ders niteliğindeki videoya bir göz atmakta yarar var. Gözetim toplumuna renk katan bu sıra dışı makyaj çalışmalarıyla ilgili daha fazla örneğe bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...