Zihin gücüyle kontrol edilebilen protez robot kollar

Colorado’da yaşayan Les Baugh, beyin ve sinir cerrahisi ve robot teknolojisi sayesinde omuz seviyesindeki robot kolları yalnızca zihin gücüyle kontrol edebilme yeteneğini elde eden ilk kişi oldu. Söz konusu robot kollar ve bunun ardındaki teknoloji John Hopkins Üniversitesi tarafından geliştirildi.

Aynı üniversitede cerrah olarak görev yapan Albert Chi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hareket eden tekil kasları belirlemek için doku tanıma algoritmaları kullanıyoruz. Bu bilgiyi alıyor ve bir protezin içindeki gerçek hareketlere tercüme ediyoruz.”

Bundan 40 yıl önce bir elektrik kazasında kollarını kaybeden Baugh’un sahip olduğu bu protez kollar, şimdi onun hayatında çok büyük bir değişimi temsil ediyor. Zihin gücüyle hareket elde edilebilen sistemin nasıl çalıştığını bulan araştırmacılar, bir sonraki aşamada Baugh’un evde, gündelik hayatında bu yeni kollarla nasıl bütünleşeceğine odaklanacaklar.

robot protez kol

GIF: Beckett Mufson

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...