J.R.R. Tolkien’in az bilinen etkileyici resim ve çizimleri

tolkien resim 9

Edebiyat tarihinin en etkili hikâye anlatıcılarından biri olarak kabul edilen J.R.R. Tolkien‘in yaratıcılığını kullandığı tek alan, tanınırlığının büyük bir kısmını borçlu olduğu edebiyat değildi. Sylvia Plath ve William Faulkner gibi yalnızca bir hobi olarak çizimle uğraşan ünlü yazarların aksine, Tolkien bu görsel anlatım araçlarına tıpkı öykülerinde olduğu gibi düşünce ve hayal gücü açısından büyük bir emek verdi.

J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator adlı kitapta biraraya getirilen ve daha önce birçoğu yayınlanmamış 200’den fazla reprodüksiyon, Tolkien’in günümüze kadar kalabilmiş çalışmalarını gösteriyor. Bu kapsamlı kitap; yazarın hayatının altmış yıllık bölümünde, çocukluk dönemindeki çizimlerinden son eskizlerine kadar olan birçok görsel çalışmasının yanında kendi çocukları için yaptığı çizimleri, onun için bir saplantı hâline gelmiş kaligrafi örneklerini ve Orta Dünya için hayal ettiği haritaları içeriyor.

'They Slept in Beauty Side by Side', Karakalem Tolkien'in 1904 yılında, 12 yaşındayken yaptığı bir çizim.

They Slept in Beauty Side by Side
Tolkien’in 1904 yılında, 12 yaşındayken yaptığı bir çizim.

Bu değerli kitabı yayına hazırlayan ve her bir Tolkien çiziminin yaratıldığı yeri bulmak için İngiltere’ye uzun bir yolculuğa çıkan Wayne G. Hammond ve Christina Scull kitap için yazdıkları önsözde şöyle söylüyor:

“Uzun zamandır Tolkien’in resim sanatının yazdıkları kadar iyi bilinmeyi hak ettiğini hissediyorduk. Bu ikisi birbiriyle yakından ilişkiliydi, ve resimlerinde ve çizimlerinde sözcüklerle olan yeteneğine eşdeğer türden olağanüstü bir yaratma gücü sergiledi. Kitapları binlerce kişi tarafından okunmuş olsa da, resimleri ve çizimleri çok az kişi tarafından görüldü.”

'Untitled (Two Boys at the Seaside)'

Untitled (Two Boys at the Seaside)

Neyse ki, Tolkien’in görsel çalışmalarının büyük bir çoğunluğu bugüne kadar kalabildi. Hammond ve Scull’ın ifade ettikleri gibi bu sevilen yazarın aynı zamanda “arşivci bir tarafı” vardı. Tolkien neredeyse çizdiği herşeyi özenle sakladı.

'Water, Wind & Sand' Tolkien'in 1915'in başlarında 'The Book of Ishness' için yaptığı çizim.

‘Water, Wind & Sand’
Tolkien’in 1915’in başlarında ‘The Book of Ishness’ için yaptığı çizim.

'Moonlight on a Wood'

Moonlight on a Wood

'Gandalf'

Gandalf

tolkien resim 6tolkien resim 7

tolkien resim 8

tolkien resim 9

tolkien resim 10

tolkien resim 11

tolkien resim 12

Kitapta yer alan en dikkat çekici bölümlerden biri olan “Visions, Myths and Legends” (“Görüşler, Mitler ve Efsaneler”); Tolkien’in kötülük, tuhaflık, düşünme ve zaman gibi soyut ve psikolojik konseptlere dair çizimlerini içeriyor.

'Wickedness'

Wickedness

'Afterwards'

Afterwards

'Thought'

Thought

'Undertenishness'

Undertenishness

'Grownupishness'

Grownupishness

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...