James Joyce ve Matisse, Ulysses’in 1935 tarihli baskısında biraraya geldi

1930’ların ortalarında, Amerikalı yayımcı George Macey, ünlü ressam Henri Matisse‘le irtibata geçer ve 5 bin dolara James Joyce‘un ünlü romanı Ulysses için kaç adet gravür çizebileceğini sorar. Genel kanı, Matisse‘in (kendisine metnin Fransızca çevirisi verilmiş olmasına rağmen) Joyce’un bu en önemli başyapıtını hiç okumadığı yönünde olsa da, ressam 26 adet tam sayfa illüstrasyonla karşılık verir. Bütün bu çizimlerin hepsi de Ulysses‘in de üzerinde temellendiği bir epik şiir olan Homeros‘un Odysseia‘sından temalarla oluşturulmuştur. Ulysses‘in resimli versiyonu 1935 yılında basılır. Matisse bu baskıdan 1500 adet kopyayı ve Joyce da 250 kopyayı imzalar.

Her iki sanatçı tarafından imzalanmış ve halihazırda geriye sadece bir adet kaldığı görülen kopyanın günümüzdeki fiyatı 37 bin dolara kadar çıkmış durumda. Amazon üzerinden satışta olan diğer kopyaların da tamamen tükendiği görülüyor.

joyce matisse

joyce matisse 2

joyce matisse 3

joyce matisse 4

joyce matisse 5

joyce matisse 6

joyce matisse 7

joyce matisse 8

joyce matisse 9

joyce matisse 10

joyce matisse 11

Kaynak: Open Culture, Brain Pickings

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...