Tamamen GIF’lerden oluşan görkemli bir yeni çizgi roman

gif roman

GIF dosyaları yalnızca Tumblr kullanıcılarının yanında, sanatçıların giderek daha çok tercih ettiği bir format olmaya doğru evrilmeye devam ettikçe, bütün bunları nereye varacağını merak etmemek elde değil. GIF-yapımında son zamanlarda oluşan yaratıcı patlama; anime edilmiş döngülerden oluşan sonsuz bir çevrimiçi yığına zevkle dalabileceğimiz anlamına geliyor. Fakat bu küçük boyutlu görsel atıştırmalıkların en yaratıcı olanları bile gelişmiş bir öykü anlatımına sahip değil.

Bu yeni GIF çizgi roman (GIF-roman) ise daha ilk bakışta, GIF’in çizgi romanların öykü anlatımında belirleyici bir rol oynayabileceğini düşündürüyor. Fransız sanatçı Mattis Dovier ve İngiliz müzik grubu Wild Beasts‘in bir araya gelerek The Jameson Works için yarattıkları bu çalışma bir viski markası tarafından sponsor olunan yaratıcı projelerde yeni bir çevrimiçi kategori oluşturma iddiasında.

Mattis-Dovier

GIF-romanda, Marslıymış gibi duran uzun ve ince bir karakter kendisini gizemli bir biçimde volkanik kayalar ve dumanlardan oluşan yabancı topraklarda bulur. Yüzeye iniş esnasında kaza yapan bu karakter yolunu bulmaya çalışırken sanrılarla dolu deneyimler yaşar. Robotvari bir figürün yabancı bir diyarla karşı karşıya gelmesi olarak özetlenebilecek olan bu tema, Wild Beasts iki yayınlanmamış parçasını Dovier’e gönderdikten, ve bir tanesini seçip onun etrafında görsel bir hikâye geliştirmesini istemelerinden sonra gelişti. Dovier çalışmayla ilgili şöyle söylüyor: “Seçim yapmak zordu, ve grupla da bunun hakkında görüşmeyi sürdürüyordum, ve onların kendi temaları hakkında bütünleyici bir bakış açısına sahip olduklarını fark ettim. Blood Knowledge insandan ve geçmişten bahsediyordu, ve Soft Future geleceğe, makineye ve dijitale atıfta bulunuyordu.” Nihayetinde sanatçı, bu her iki şarkıyı da çalışmasına dahil etti.

gif roman 2

Jameson’un yayınladığı kısa bir tanıtım videosu Dovier’ın bu GIF’leri nasıl yarattığına dair birtakım sahne-arkası görüntüler içeriyor. Bir kaligrafi kalemi ve kağıtla, sanatçı önce karakterlerin, objelerin ve sahnenin bir taslağını çıkarıyor. GIF-roman Japon manga (ya da anime) tarzında yaratılmış olsa da çok daha pikselli bir görünüme sahip. Dovier bu pikselli görünümü hem eski piksel sanatına bir selam göndermek hem de daha etkili bir animasyon sürecine sahip olmak için tercih etti. Görsel elementler üzerinde karar verilmesinin ardından, çizimleri grafik tabletine transfer etti.

gif roman drawing

Bu çalışma, aslında bir animatörün bir çizgi roman yaratmak için ilk defa GIF kullanışı da değil. 2012 yılında Ryan Woodward, ilk anime edilmiş roman olarak adlandırdğı Bottom of the Ninth‘i yarattı.

Dovier, bu formatın video ve sabit görsellere ilginç bir alternatif olabileceğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor, “Elbette onların yerine geçmez, fakat, onlardan bazı özellikler alıp bunları birbirine bağlayabilir, ve bu da bambaşka bir şeyin ortaya çıkmasını sağlayabilir.”

gif roman 3

gif roman 4

gif roman 5

Bu GIF-romanın tamamına The Jameson Works‘un internet sitesinden erişebilirsiniz.

Kaynak: Wired

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...

  • Yazınızı severek okudum, emeğinize sağlık. Ayrıca gif romanı başarılı olmuş.