2014’te gerçekleşmeye çok yaklaşan en çarpıcı bilim kurgu fantezileri

gattaca sci fi 2014

Ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov 1964 yılında, 50 yıl içinde bir tür bilim kurgu gerçekliğinin içinde yaşayacağımızı yazmıştı. Yazarın gerçekleşen kehanetleri arasında çabuk kahve, sürücüsüz arabalar ve evlerimizi temizleyen robotlar yer alıyor. Bununla birlikte, Asimov elbette tek ileri görüşlü bilim kurgu yazarı değildi. 2014 yılında gerçekleşen robot kol nakli, klonlanmış evcil hayvanlar ve kuantum ışınlanma gibi teknolojik gelişmeler, bir zamanlar bazı en önemli bilim kurgu yazarlarının düşlediği evrenlerin kurgusal gerçekliğinin parçası olmuşlardı. Söz konusu gelişmeler, bu öykülerin hepsinde insanlığın ya da doğanın iyiliği için kullanılamasa da her biri, bizi gelecekte nelerin beklediğine dair uyarıcı ya da teşvik edici öncü fikirler olma görevlerini başarıyla yerine getirdiler. İşte burada görülen fotoğraflarda da, bazı en sevilen bilim kurgu eserlerinde geçen ve 2014 yılı içerisinde de ya tamamen gerçek olan ya da gerçek olmaya çok yaklaşan teknolojik gelişmeler yer alıyor.

1. Ursula K. Le Guin, ilk romanı olan Rocannon’s World‘de (Rocannon’un Dünyası) ansible (yanıtlayıcı) adlı, insanların ışık hızıyla ölçülebilen uzaklıklardan birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanıyan bir cihazı tanıtıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında bilim insanları, 25 kilometre uzakta olan bir fotonu, kuantum dolanıklık özelliği olan eşiyle karıştırarak/düzensiz hâle getirerek uzaktan yok edebileceklerini göstererek bu teknolojiyi gerçek kılmak adına önemli bir adım attılar.

Fotoğraf: University of Geneva (UNIGE)

Fotoğraf: University of Geneva (UNIGE)

 

2. Greg Bear’in Blood Music‘inden ve Neal Stephenson’ın The Diamond Age (Elmas Çağı) adlı yapıtına, kan bazlı sağlık hizmeti robotları bilim kurgunun ilgi gösterdiği konseptlerden birisi hâline geldi. Bu yıl içerisinde, bilim insanları kendi güç sistemine sahip, günün birinde vücudunuzun içindeki bir doktor işlevine sahip olabilecek yüzen mikro-robotlar yarattılar.

Fotoğraf: Alejandro Posada/Max Planck Institute for Intelligent Systems

Fotoğraf: Alejandro Posada/Max Planck Institute for Intelligent Systems

 

3. Geçtiğimiz Mayıs ayında, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi); Star Wars: The Empire Strikes Back’den Luke Skywalker’ın protezinden esinlenen bir robot kolun denemesini yaptı. Bu ay içerisinde de, John Hopkins Üniversitesi’ndeki doktorlar bu girişimi biraz daha ileriye götürerek, iki kolunu da yitirmiş bir kişiye, zihinle kontrol edilebilen robot kollar yerleştirdiler.

Fotoğraf: John Hopkins University

Fotoğraf: John Hopkins University

 

4. Arthur C. Clarke‘ın klasik romanı, The City and the Stars‘da (Şehir ve Yıldızlar) bir bilgisayar Dünya’nın ölümlü sakinlerinin DNA bilgilerini, bir defada yalnızca birkaç canlı varlığın yaşamasına olanak tanıyacak şekilde depolar. Bu durumla ilişkilendirilebilecek bir habere göre, Google bu yıl yaptığı bir duyuruyla kişilerin genomlarını bulut depolama yöntemiyle saklamak istediğini açıkladı.

Fotoğraf: Bill Branson/National Institues of Health

Fotoğraf: Bill Branson/National Institues of Health

 

5. Skype, 2003’ten beri gezegende sizinle aynı dili konuşan herhangi biriyle görüntülü konuşma yapma olanağı sağlıyordu. Firma, bu yıl içerisinde, Star Trek: Enterprise’s Ensign Sato‘da kullanılan harika Universal Translator‘la karşılaştırılabilecek kadar iyi çalışan gerçek zamanlı bir çeviri aracını kullanıma sundu.

Fotoğraf: Skype

Fotoğraf: Skype

 

6. Star Trek‘den söz açılmışken; foton toplarını hatırlayan var mı? Bu yıl, ABD Deniz Kuvvetleri, ilk savaşa hazır lazer topunu geliştirdi. Söz konusu silah, denemelerde oldukça parlak sonuçlar elde etmesinin ardından USS Ponce adlı savaş gemisine yerleştirildi.

Fotoğraf: US Navy

Fotoğraf: US Navy

 

7. Listede yer alan sonuncu Star Trek referansıysa, Natural Machines adlı bir firmanın bu yıl tanıttığı Foodini. Bu mekanizma çeşitli kurabiyelerden vejetaryen hamburgerlere kadar geniş bir yemek tarifi listesini “yazdırmak” amacıyla programlanabiliyor.

Fotoğraf: Natural Machines

Fotoğraf: Natural Machines

 

8. Arnold Schwarzenegger’in başrolde oynadığı The 6th Day filminde, kahramınımız RePet adında bir klonlama mağazasını ziyaret eder ve yeni kaybettiği köpeğinin bir kopyasını sipariş etmeyi planlar. Köpek klonlama 2004 yılında tartışılmıştı, fakat bu yıl Güney Kore’de açılan Sooam Biotech‘e kadar fazla bir ticari seçenek söz konusu değildi.

Fotoğraf: Sooam Biotech

Fotoğraf: Sooam Biotech

 

9. Oculus Rift sayesinde sanal gerçeklik artık erişilebilir durumda. Fakat Ernest Cline’ın Ready Player One‘ındaki gibi tam bir versiyonu, dijital dünyayı fiziksel vücutlarımızda nasıl hissedeceğimizi simüle eden cihazlara gereksinim duyacak. Dexta Robotics’in geliştirdiği bu dış iskelet kontrolörleri biraz hantal fakat gerçekçi bir dokunma duyusu geri bildirimi için önemli bir adım.

Fotoğraf: Dextra Robotics

Fotoğraf: Dextra Robotics

 

10. Bazı teknolojik gelişmeler de daha ilk bakışta biraz ürkütücü gelebiliyor. Tıpkı MIT tarafından geliştirilen ve saatte yaklaşık 50 km hızla koşabilen bu robot çita gibi. Oldukça havalı görünse de The Hunger Games‘de bu robotun daha gelişmiş versiyonlarının neler yapabildiğini hatırlayanlar biraz düşündürücü.

Fotoğraf: MIT

Fotoğraf: MIT

 

11. Gattaca‘da Ethan Hawke tarafından canlandırılan, genetik olarak yetersiz kahramanımız uzay mekiği pilotu olmak için bir DNA sıralayıcısını alt etmek zorundaydı. Bu yıl içerisinde, ilk taşınabilir DNA sıralayacısını üreten Yeni Zelandalı araştırmacılar, cihazın yalnızca sağlık hizmetleri bağlamında kullanılacağını açıkladılar.

Fotoğraf: University of Otago, New Zealand

Fotoğraf: University of Otago, New Zealand

 

12. Modern teknoloji bizi harika icatlarla buluştursa da, özellikle Geleceğe Dönüş serileriyle büyümüş nesiller için Marty McFly‘ın kullandığı hoverboard’lara sahip olmadan gelecek tam olarak gelmiş olmayacak. İşte, henüz sınırlı özelliklere sahip olsa da Hendo, fonda çalan bu şarkı eşliğinde bizi hem eski günlere hem de gelecek hayallerine götürüyor.

Fotoğraf: Hendo Hoverboards

Fotoğraf: Hendo Hoverboards

Kaynak: Wired

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...