Şehirlerin çevre üzerindeki etkisini konu alan sezgisel şehir haritaları

New York

New York

Dijital sanatçı ve illüstratör Istvan, şehirler ve sakinleri arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi hedefleyen Venedik‘deki yeni bir sergide yer alması amacıyla hazırladığı bu çalışmalarda bir dizi şehri kuşbakışı bir açıdan etraflarına doğru akıp giden, belki de bir anlamda kanayan bir biçimde resmediyor. Sanatçı Tokyo, Rio de Janeiro, Paris, New York, Venedik gibi şehirleri betimlediği resimlerde doğada hayatta kalma irademizin oluşturduğu tarihsel sürecin modern yansımaları olan bu şehirlerin, aslında nihayetinde doğanın kanayan yaralarına dönüşmeye başladığını etkili bir biçimde vurguluyor.

Çalışmalarda herhangi bir bilimsellik söz konusu değil, fakat her bir resim şehirlerin o bölgenin çevresini nasıl etkileyebileceğinin bir temsili olarak düşünülüyor. Uydu haritası görünümündeki bu görseller dijital ortamda yaratıldı ve Ocak 2015 boyunca Contemporary Venice sergisinde gösterilmek amacıyla geniş akrilik cam levhalar üzerine basıldı.

Tokyo

Tokyo

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Paris

Paris

Venedik

Venedik

Sanatçının bu konseptteki diğer çalışmalarına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Colossal

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...