‘Kadim Ağaçlar’: Dünyanın en görkemli ağaçlarının izini süren 14 yıllık macera

Neredeyse her kıtanın berlirli yerlerinde molalar vererek dünyanın dört bir yanını kateden San Francisco’lu fotoğrafçı Beth Moon hayatının son 14 yılını yeryüzündeki en büyük, en nadir ve en eski ağaçları arayarak geçirdi. Moon, çalışmalarını sergilemek için hazırladığı baskılarını bir platinyum/palladyum sürecinden geçiriyor. Söz konusu teknik, muazzam bir emek gerektiriyor ve sanatçının eserlerinin uzun yıllar boyunca bozulmadan kalmasını sağlayacak kadar dayanıklı olan son derece geniş bir ton aralığına sahip, eşine az rastlanan bir uygulama. Moon’un 60 adet duotone baskısı, Ancient Trees: Portraits of Time adlı yeni yayınlanan bir kitapta biraraya getirildi. Kitabın yayınevi Abbeville Press, bu koleksiyonu şöyle anlatıyor:

“Bu etkileyici baskı Moon’un en güzel ağaç portrelerinden altmış tanesini tam sayfa duotone levhalar olarak sunuyor. Betimlenen bu ağaçların arasında İngiltere’deki kilise bahçelerinin mezarlıklarında büyüyen ve bazıları bin yıldan daha yaşlı olan birbirine dolanmış, içi boş gövdeli porsuk ağaçları; dev gövdeleri ve gösterişsiz dallarının tuhaf orantısızlıkları yüzünden ‘tepetaklak ağaçlar’ (upside-down trees) adı verilen Madagaskar baobab ağaçları; yalnızca Afrika Boynuzu açıklarındaki Sokotra adasında yetişen, şemsiye biçimli fantastik ‘dracaena cinnabari (dragon blood tree)‘ ağaçları yer alıyor.”

kadim agac 2

kadim agac 3

kadim agac 4

kadim agac 5

kadim agac 6

kadim agac 7

Moon, hâlihazırda yeni ağaçları gece vakti yıldız ışıklarının altında fotoğrafladığı, Diamond Nights adlı bir proje üzerinde çalışıyor.

Fotoğraflar: Beth Moon

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...