Patti Smith 68 yaşında!

patti smith 68

Şair, şaman, punk rock kraliçesi Patti Smith bugün 68 yaşında. Bir döneme damgasını vuran bu büyük sanatçının doğum günü şerefine, Patti Smith Group‘un 3 Ekim 1976’da Stockholm‘deki Konserthuset‘te görece daha kışkırtıcı ve bir anlamda Dionysosçu versiyonunu seslendirdikleri “Radio Ethiopia“ya kulak verelim. Söz konusu şarkı ve Smith’in aşağıdaki sözleri onun işlerini bu kadar heyecan verici, ilham verici ve zamanına göre bu denli devrimci kılan şeyin ne olduğunu bir parça da olsa özetliyor.

Radio Ethiopia yeni albümümüzün adı ve bizim için içerisinde herkesin kendisini ifade edebildiği çıplak bir alanı temsil ediyor. Bu özgür bir radyo, anlarsınız ya. Bizler de DJ’leriz. Oradaki insanlar DJ. ‘Radio Ethiopia‘yı çaldığımızda, ben gitara geçiyorum. Aslında gitar çalmayı bilmiyorum, ama kusursuz bir ritm yakalıyorum ve çalıyorum, umursamadan. Ahali de ne isterse onu yapmakta serbest. Bu gerçekten iyi bir gösteriyse bin, 10.000, 50.000 insan vardır. 50.000 zihin, içine dalabileceğim 50.000 bilinçaltı. Yani, ne kadar çok insan kendini teslim ederse ben de o kadar çok kendimi adarım, gösteri de o denli daha büyük olacaktır ve bizler de bir o kadar daha muhteşem olacağız. Orada öylece oturan ve mesafeli duran izleyici kitlelerinden hoşlanmıyorum, çünkü öyle devam ederse hiçbir şey gerçekleşmeyecek.”

Kaynak: Dangerous Minds

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...