Dünyanın en zor Rubik Küpü yedi buçuk saatte çözüldü

17 rubik kup

Yedi saatlik bir zaman diliminin ortalama bir yap-boz meraklısının standart 3x3x3 katmanlı Rubik Küpü’nü çözmesi için makul bir süre olduğu düşünülebilir. Fakat RedKB adlı bir YouTube kullanıcısı için bu süre çok daha fazlasına bile yeterli olabiliyor. Rubik Küpü tutkunu bu kullanıcı standart katmanlı bir küp yerine, Oskar Van Deventer tarafından tasarlanmış 17x17x17 katmanlı muazzam bir karmaşıklıktaki bu Rubik Küpü’nü çözüyor. Aşağıdaki videoda görülebileceği gibi küPün üzerindeki bütün renkli kenarları bir sıraya sokulması kullanıcının yaklaşık yedi buçuk saatini alıyor.

Söz konusu 17x17x17 katmanlı küpün ne kadar karmaşık olduğunu daha iyi gösterebilmek adına onunla yapılabilecek olası hamlelerin toplamını hesaplamak için rakamlara başvurulduğunda elde edilen sonuç binden fazla sıfırla belirtilen bir sayı (6.69 * 10^1054). Yapay zekanın sınırlarının giderek zorlanmaya başladığı günümüzde, insan zihninin hâlen etkileyici analitik yetenekler sergilediğini görmek; milyonlarca dolarlık bir futbol takımına karşı görece daha düşük bütçeli bir ekibin bir maçta da olsa galip gelmesinin yarattığı bir sevinci andırıyor.

RedKB, bu çarpıcı çözümünün hem yedi buçuk saat süren tam versiyonunu hem de hızlandırılmış daha kısa süreli bir versiyonunu yayınladı.

Kaynak: The Awesomer, Gizmodo

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...