Godard’ın son filmi Adieu au langage’a En İyi Film Ödülü

Adieu au langage

Adieu au langage/Goodbye to Language

Oscar ödüllerini kazananlarının da bir nevi habercisi olarak da nitelendirilen ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği, 2014’ün En İyi Film Ödülü‘nü Fransız yönetmen Jean-Luc Godard‘ın özel bir üç boyutlu teknikle çektiği filmi Adieu au langage/Goodbye to Language‘e (Dile Elveda) verdi. Oscar‘ın En İyi Film, Senaryo ve Yönetmen dallarında bu yılki en iddialı adayı olarak değerlendirilen Boyhood‘un (Çocukluk) yönetmeni Richard Linklater‘ın En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülürken, En İyi Belgesel Ödülü de Edward Snowden’ın gerçek yaşam öyküsüne dayanan Citizenfour‘un oldu.

ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği’nin açıkladığı kazananlar listesindeki diğer isimler arasında ise The Immigrant‘daki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Oscar ödüllü Fransız oyuncu Marion Cotillard ve birçok eleştirmene göre Boyhood‘daki rolüyle kariyerinin en etkili performansına imza atan ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Patricia Arquette oldu.

ALTIN KÜRE’YE TEPKİ

Yaşayan en önemli yönetmenlerden biri olarak kabul edilen Jean-Luc Godard’ın evli bir kadın, bekâr bir adam ve başıboş bir köpek arasında geçen karmaşık bir öyküyü anlattığın Goodbye to Language‘in 11 Ocak’ta düzenlenecek Altın Küre Ödüllerine En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında aday gösterilmemesi film eleştirmenleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği de En İyi Film dalında ödüle layık gördükleri filmin Altın Küre komitesinden hak ettiği ilgiyi görmemesini kınadıklarını açıkladı. À bout de souffle (Serseri Aşıklar), Alphaville ve Pierrot le fou (Çılgın Pierrot) gibi artık klasikleşmiş filmleriyle bilinen Jean-Luc Godard geçtiğimiz Aralık ayında 84. yaşına girdi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...