Yeni Ghost In The Shell filminin başrolü Scarlett Johansson’ın oldu

Daha önce 1995 yılında anime tarzında sinemaya uyarlanan ünlü manga serisi Ghost in the Shell‘in geçtiğimiz aylarda açıklanan film uyarlamasının çekileceği haberi bu önemli bilim kurgu yapıtının hayranları tarafından büyük bir heyecanla karşılanmıştı. Söz konusu haberlerde yer alan filmin başrolünde Scarlett Johansson‘ın olacağı yönündeki iddialar, geçtiğimiz gün Variety tarafından doğrulandı.

Mamoru Oshii‘nin yönetmenliğinde 1995 yılında uzun metraj anime olarak ilk kez beyazperdeye aktarılan Ghost in the Shell‘in yeni film uyarlaması için bu defa gerçek oyuncular kamera karşısına geçiyor. Yönetmenliğini, Snow White ve The Huntsmen gibi filmlerden tanıdığımız Rupert Sanders‘ın üstleneceği filmin senaryosu da Masamune Shirow’un 1989 tarihli mangasını temel alacak.

Özellikle Japonya‘da büyük bir hayran kitlesine sahip olan Ghost in the Shell‘in anime ve manga film uyarlamalarının yanında TV için hazırlanan çizgi dizi ve bilgisayar oyunları da büyük ilgi görüyor.

GHOST IN THE SHELL NE ANLATIYOR?

25 yılı aşkın bir zaman diliminden beri, “Ghost in The Shell“, zorlayıcı ve ilgi uyandırıcı hikayesi ve sanatsal derinliği sayesinde, giderek daha fazlasını talep eden uluslararası bir hayran kitlesi edindi. İlk Ghost in The Shell filmi, 1989 tarihli manga serisinden altı yıl sonra animasyon olarak 1995’te sinemalarda gösterime girdi. 2002 yılında televizyonda yayınlanan bir anime serisi olarak gösterilen hikaye, geçtiğimiz yıl da Ghost in The Shell: Arise adlı dört bölümlük bir dizi olarak yayınlandı.

Acımasız bir dünya savaşının sonrasında, geleceğin fütüristik Japonya’sında geçen hikaye, bilimin çok gelişmiş bir sibernetik teknolojisi sayesinde insanlığa daha uzun bir ömür ve daha az acı çekme gibi olanaklar verdiği bir zaman dilimini anlatıyor. Bütün bir insanlığın zihinler ve hayaletler (ghosts) olarak bilinen kişiliklerden oluşan bir sisteme bağlı olduğu bu gelecekte, uygarlığa yönelik en büyük tehdit ise, insanların bedenleri ve hafızalarını gasp edebilen siber teröristler olarak görülüyor.

Fire-Starter adı verilen, hayaletlere bulaşabilen bir virüs Japonya Başbakanı Motoko Kusanagi’nin suikastiyle sonuçlanacak bir biçimde sistem boyunca yayılmaya başlıyor ve bunun ardından Kusanagi’nin özel dedektiflerden oluşan seçkin bir ekibi söz konusu virüsü kaynağına dek izlemeleri için çağrılıyor. Ekip yaptığı araştırmada daha derinlere indikçe, hükümetin kirli ilişkileri ve yozlaşmasına dair kanıtları ve aslında çok tanıdık bir yüzü olan şüpheli bir broker’ın izini açığa çıkartıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...

  • Ghost in the Shell’e Holywood yorumu pek de fena olmayabilir bu sefer. Scarlett’in bu yükün altından kalkabileceğine inanıyorum, klişelerden uzak durulsa yeterli.