NASA, ‘Yaratılış Sütunları’nın yeni yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını yayınladı

nasa-pillars

NASA‘nın bugüne kadar yayınladığı en ikonik görsellerden birisi hiç kuşku yok ki Hubble Uzay Teleskopu tarafından 1995 yılında çekilen “Pillars of Creation” adlı bu fotoğraf. Söz konusu görsel Dünya’dan yaklaşık 6.500 ışık yılı uzaklıktaki Kartal Nebulası‘nın içinde yer alan yıldızlararası toz ve gaz bulutundan oluşan ve “elephant trunks” adı verilen uzun sütunları betimliyor. Aradan geçen 20 yılın ardından NASA, Hubble’a 2009 yılında yerleştirilen daha yüksek çözünürlük elde etmeyi sağlayan yeni bir kamera kullanarak “Pillars of Creation“ı yeniden ziyaret etti. Elde edilen ve bir kızılötesi bir versiyonu da olan bu yeni fotoğraf ise, geçtiğimiz Pazartesi günü yayınlandı. NASA yeni görselle ilgili yayınladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hubble şimdi, 2009 yılında yerleştirilen yeni Wide Field Camera 3 ile birlikte gaz bulutlarının çok renkli parıltısının, karanlık kozmik tozun incecik dallarının, ve kül renkli fillerin gövdelerinin [elephants’ trunks] görüntüsünü yakalayarak bu meşhur sütunları yeniden ziyaret etmiş bulunuyor. Bu görünür ışıktaki görsel şimdiye kadar çekilmiş en ikonik astronomi görsellerinden birinin üzerine inşa ediliyor ve astronomlara çok daha keskin ve geniş bir bakış açısı sağlıyor.”

nasa-pillars 2

Buna ek olarak NASA, orijinal fotoğrafın Pillars of Creation (Yaratılış Sütunları) olarak adlandırılmasına rağmen yeni görüntülerin bu sütunların ayrıca belli bir miktar yıkım da içerebileceği izlenimi oluşturduğunu belirtti:

“Orijinal görsel ‘Pillars of Creation’ olarak adlandırılmış olsa da, bu yeni görsel onların aynı zamanda yıkımın da sütunları olduğunu hissettiriyor. Bu sütunlardaki toz ve gaz; onların içerisinde şekillenen genç yıldızlardan kaynaklanan yoğun radyasyon aracılığıyla katılaştırılıyor, ve yakınlardaki dev yıldızlardan gelen güçlü rüzgarlar tarafından aşındırılıyor. Görünür ışık görünümünde beliren bu sütunların yoğun kenarlarının etrafındaki bu hayaletimsi mavi pus ise genç yıldızlar tarafından ısıtılmaya başlanan ve buharlaşan madde.”

nasa-pillars 3

2015 ve 1995'teki "Pillars of Creation"ların bir kartışaltırması.

2015 ve 1995’teki “Pillars of Creation”ların bir karşılaştırması.

Bu yeni fotoğrafın daha yüksek çözünürlüklü ve daha büyük boyutlu versiyonlarını bu adresten görebilirsiniz.

Kaynak: Metafilter, Colossal

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...