!f İstanbul Tim Burton’ın yeni filmiyle açılıyor

Özellikle Beetlejuice (Beterböcek), Edward Scissorhands (Makas Eller), Corpse Bride (Ölü Gelin) adlı filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Tim Burton‘ın bir süredir merakla beklenen yeni filmi Big Eyes (İri Gözler), Türkiye’deki ilk gösterimini !f İstanbul‘un açılış filmi olarak gerçekleştirecek.

1950’li yıllarda yaptığı iri gözlü çocuk tablolarıyla ünlü olan Margaret Keane‘in yapıtlarını ve becerisini kendisininmiş gibi göstermeye çalışan eşi Walter Keane‘e karşı verdiği savaşımı anlatan film bu öyküsü sanat tarihinin en çarpıcı hadiselerinden birisi olarak kabul ediliyor. Birçok eleştirmen tarafından Tim Burton’ın Ed Wood‘dan sonra yaptığı en kişisel filmi ve Big Fish‘den bu yana en iyi filmi olarak nitelendirdiği Big Eyes‘ın başrollerinde Amy Adams ve Christopher Waltz yer alıyor.

Geçen haftada ABD’de gösterime giren film, Adams ve Waltz’un etkileyici oyunculuklarının yanında, aynı zamanda Ed Wood‘un da yazarları olan Scott Alexander ve Larry Karaszewski’nin başarılı senaryosu, Colleen Atwood’un tasarladığı kostümleri ve Burton’ın yine birçok filmde birlikte çalıştığı Danny Elfman‘ın müzikleriyle de dikkat çekiyor.

12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 14. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 26 Şubat – 1 Mart 2015 tarihlerinde de Ankara ve İzmir’de sinema izleyicileriyle buluşacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...