Stanley Kubrick’in ‘Dr. Strangelove’ı yönetirken görüntülendiği fotoğraflar

1950’lerin sonu ve 1960’ların başında birçok insanın endişelendiği şey yalnızca nükleer atık değildi. O dönemde, dünyanın Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki bir topyekün nükleer savaşın sınırında olduğuna ve bunun da gezegendeki bütün yaşamı bitirebileceğine ya da hayatta kalan küçük bir azınlık için onu korkunç bir hâle getirebileceğine dair eşi benzeri olmayan bir korku vardı. Bu endişeler 1962’deki Küba füze krizi yüzünden giderek artarak insanlığın kaçınılmaz bir nükleer yok oluştan yalnızca bir tuş uzaklıkta olduğunu öngören birçok romana, filme ve TV dizisine de yansımıştı.

Stanley Kubrick, Peter George’un kitabı Red Alert‘ın (diğer adıyla Two Hours to Doom) haklarını satın aldığında yazarın bu yakın bir nükleer kıyamete dair ürpertici öyküsüne sadık kalan bir film uyarlaması yapmayı hedefliyordu. Fakat Kubrick, konuyu araştırdıkça ve yazarla birlikte bir senaryo üzerinde çalışmaya başlayınca nükleer savaş önermesinin tamamen absürd olduğunu gördü ve bir gerilim filmi yapmak yerine korkunç kitle imha silahlarıyla birbirine saldırmaya hazırlanan iki ülkenin deliliğini hicveden “bir kara komedi” yapmaya karar verdi.

Kubrick, Dünya’nın nükleer yok oluş öyküsünü dünyayı ziyaret eden dünya dışı zeki varlıkların bakış açısından anlatmayı düşünse de bu yaklaşımın yeterli miktarda bir “ilhâm verici çılgınlığa” sahip olmayacağını fark etti. Böylece Peter George‘un kitabının ana hatlarını temel alıp ondan bir komedi öyküsü çıkarması için projeye yazar Terry Southern‘ı dahil etti. Nihayetinde Kubrick’in elde ettiği sonuç, Doctor Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb; eleştirmen Alexander Walker’ın deyimiyle “savaş sonrası sinemanın en kusursuzca yazılmış komedi senaryosu” oldu. Dr. Strangelove aynı zamanda Kubrick’in bir yönetmen olarak eşsiz vizyonerliğini ve yeteneklerinin ön plana çıkmasını sağlayan film olarak sinema tarihine geçti.

kubrick set 2

kubrick set 3

kubrick set 4

kubrick set 5

kubrick set 6

kubrick set 7

kubrick set 8

kubrick set 9

kubrick set 10

kubrick set 11

 

Bonus:

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...