İran camilerinin göz kamaştıran simetrisini öne çıkaran muhteşem görseller

İran‘ın, orada yaşayanlar dışında dünyanın geri kalanının normalde pek görme şansı bulamadığı bazı tarafları var. Kaleydoskop kamera kullanılarak iç mimari güzelliklerinin özellikle ön plana çıkarıldığı, ülkenin bu muazzam giriftliğe sahip camileri bunlardan biri. Son derece estetik mozaikleri ve etkili bir mimari anlayış tarafından renkli camlarla çerçevelenmiş bu yapılar çarpıcı bir güzelliğe sahip.

İran’ın Mazandaran eyaletindeki Babol şehrinde yaşayan 24 yaşındaki fizik öğrencisi Mohammad Reza Domiri Ganji tarafından çekilen bu fotoğraflar, bu etkileyici yapıları en ince ayrıntılarına kadar yakalayan nefes kesici bir fotoğraf albümünün parçaları. Ganji’nin kamera arkasındaki bu yeteneğini bu denli etkileyici kılan bir diğer şey ise onun, fotoğrafçılığı büyük ölçüde internette yayınlanan özel dersleri izleyerek kendi kendisine öğrenmiş olması.

Vekil Camii, Şiraz

Vekil Camii, Şiraz

Camilerde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmenin başlı başına kolay bir iş olmamasına bir de tripod gibi ekipmanların kullanımının buralarda yasak olması da eklenince Ganji’nin yaşadığı zorluklar da aynı ölçüde artmış. Camilerin iç mekanlarını ve İran’ın diğer tarihi yapılarını fotoğrafladığı projesine 2008’de başladığını belirten Ganji büyük ölçüde Mısır piramitlerinin içerisinde çekilen görüntülerden esinlenmiş.

Vekil Camii

Vekil Camii

Âli Kapı Sarayı

Âli Kapı Sarayı

Âli Kapı Sarayı, Müzik Salonu

Âli Kapı Sarayı, Müzik Salonu

Çehel Sütun Sarayı

Dolat Abad, Yezd

Dolat Abad, Yazd

Mescid-i Şah, İsfahan

Seyid Camii, İsfahan

Seyid Camii, İsfahan

Şeyh Lütfullah Camii, İran

Şeyh Lütfullah Camii, İran

Ganji hakkında daha fazla bilgiye ve diğer fotoğraflarına Facebook sayfasından ve internet sitesinden erişebilirsiniz.

En üstteki görsel: Nasr El-Mülk Camii

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...