Bill Gates, insan dışkısından elde edilen içme suyunu test etti

Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından yönetilen Gates Vakfı (Bill & Melinda Gates Foundation) yıllardır kirlenmiş suları içmek için güvenli bir hâle dönüştüren bir makine üretmeye çalışıyordu. Dünya üzerindeki 2,5 milyardan fazla insanın temiz içme suyuna güvenilir erişimlerinin olmadığı düşünüldüğünde, böyle bir makinenin insanlığa ne kadar büyük bir katkısının olacağı daha iyi anlaşılabilir. Gates Vakfı, bu bağlamda üretilen Janicki Omniprocessor adı verilen bir cihazın kirlenmiş suları temizlemenin en iyi yolunu bulduğunu düşünüyor. Buna göre, cihaz kanalizasyon çamurlarını suya, elektriğe ve gübre olarak kullanılabilen steril küllere dönüştürebiliyor. Bu sistem Janicki operatörünün kanalizasyon çamurunu maliyet fiyatından satın almasına ve elektriği şebekeye geri satarak bu işlem için kaynak sağlamasına olanak tanıyor. Bu son derece iddialı bir plan olsa da Gates Vakfı’nın sahip olduğu kaynaklarla gerçekleşmesi çok da zor değil.

Vakıf, yine de elbette onun gerçekten işe yaradığını göstermek zorunda. İşte bunu yerine getirmek için sürecin bütün adımlarını ortaya koyan videonun final bölümünde bizzat Bill Gates tarafından makineden elde edilen bir bardak suyun içildiğini görüyoruz ve daha beş dakika önce bu suyun kanalizasyon çamuru olduğunu da düşünmeden edemiyoruz.

gates water

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...