Yeni vücut tarama teknolojisiyle elde edilen çarpıcı beden imgeleri

Geçtiğimiz Eylül ayında, Florida’nın West Kendall Baptist Hastanesi oldukça etkileyici ve çok önemli yeni bir cihaza sahip oldu: General Electrics‘deki (GE) bilim insanları tarafından tasarlanan ve ilk defa bu kadar büyük bir hıza ulaşabilen bir vücut tarama cihazı. West Kendall’daki ekibin bu makineyle yaptığı yeni bir çalışma sonucunda elde ettikleri görseller ve GIF‘ler ise insan vücuduna dair şimdiye kadar tanık olmadığımız ölçüde çılgınca bir bakış açısına sahip olmamızı sağlıyorlar.

Geleneksel makinelerin aksine, GE’nin Revolution CT adı verilen bu yeni makinesi tarama işlemi boyunca vücudun içerisindeki hareket için doğrulama yapmak adına -herhangi bir kompakt bilgisayarda bulunanlara biraz benzeyen- bir görüntü sabitleştiricisinin hatları üzerinden hareket ediyor. Bu teknoloji sayesinde, Revolution yalnızca daha hızlı tarama olanağına değil, aynı zamanda çok daha kesin bir biçimde tarama yapabilme yeteneğine de sahip oluyor. Görüntülerde yer alan vücudun çeşitli bölümlerine ait ve tamamen gerçeğe dayanan taramaların bir 3D animasyon olmadıklarına inanmamak oldukça güç.

beden tarama 2

Görsel: GE Reports

beden tarama 3

Görsel: GE Reports

beden tarama 4

Görsel: GE Reports

beden tarama 5

Görsel: GE Reports

beden tarama 6

Görsel: GE Reports

beden tarama 7

Görsel: GE Reports

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...