Bütün Samanyolu’nu çevrelediği düşünülen olağanüstü uzunlukta yeni bir spiral kol keşfedildi

Çinli astronomlar Samanyolu galaksisinin merkeze göre en dışta yer alan bölgesinde yeni bir spiral kol keşfetti. 2011 yılında keşfedilmiş olan dış kolun bir uzantısı olma ihtimali de taşıyan bu kolun devasa boyutlarıyla bütün galaksiyi çevrelediği düşünülüyor.

Samanyolu’ya dair elde edebileceğimiz bilgiler, doğrudan onun içerisinde yaşadığımız için öyle görünüyor ki oldukça sınırlı. Bize yakın olan yıldızlar daha uzaktakileri karanlıkta bırakma eğilimi taşıyor ve bu da astronomların doğrudan gözlem yapabilme olanağını son derece zorlaştıran bir durum. Galaksimizin spiral biçimli olduğunu bile ancak 1852’de fark edebildik. Bugün, bu tarihten 163 yıl sonra Samanyolu’nun spiral kollarının kesin yapılanmasına dair tam bir görüş birliği mevcut değil.

Samanyolu’nun; Kalkan-Güneyhaçı Kolu, Yay Kolu, ve Kahraman Kolu da dahil olmak üzere hepsi galaksinin merkezinin yakınlarından başlayan çeşitli belirgin kollardan oluşan zengin bir galaksi olduğundan oldukça eminiz. Dünya’nın yıldızı olan Güneş de Kahraman Kolu’nun bir dalı olan Orion Kolu’nda yer alıyor.

Söz konusu yeni keşif de galaksinin ortasından genişleyen son derece uzun bir spiral olan Kalkan-Güneyhaçı Kolu’yla ilgili. 2011’de iki astronom, Thomas Dame ve Patrick Thaddeus bu kolun yeni bir uzantısını ya da en azından ikisini bir araya getiren yeni bir kolu keşfettiler. Bunun bir uzantı olduğu düşünülüyor, çünkü Kalkan-Güneyhaçı saat yönünün tersi doğrultusunda dışa doğru açılıyor ve galaksinin karşı tarafına doğru esniyor.

spiral galaksi

Konuyla ilgili yeni yapılan çalışma da onun bütün Samanyolu’nun çevresinde sıradışı bir biçimde 360 derecelik bir açı yaparak aslında çok daha uzağa kıvrılabileceğini öne sürüyor.

Canadian Galactic Plane Survey ve Milky Way Imaging Scroll Painting projesinden elde edilen verileri birleştiren Nanjing’deki bir gözlemevinde (Purple Mountain Observatory) çalışan Çinli astronom Yan Sun birlikte çalıştığı diğer bilim insanlarının da yardımıyla Samanyolu‘nun en dıştaki bölgelerinde tamamen yeni bir spiral kol keşfetti. Araştırmacılar bu yeni keşiflerini şöyle yorumladılar: “Tutarlı bir uyumluluk içinde olan bu sonuçlar bu yeni kolun Dame ve Thaddeus tarafından 2011’de keşfedilen uzak kolun dışa doğru giden uzantısı olarak yorumlanabileceğini doğruluyor.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...