Philip K. Dick’in ‘Yüksek Şatodaki Adam’ adlı romanının televizyon uyarlamasından ilk görüntüler

Ridley Scott‘ın yapımcılığını üstlendiği ve Philip K. Dick‘in en önemli romanlarından birisi olan Yüksek Şatodaki Adam‘ın (The Man in the High Castle) televizyon uyarlaması geçtiğimiz Perşembe günü Amazon Prime üzerinden izleyicilerin erişimine sunuldu. Bir süredir merakla beklenen yapım, romanın da ana teması olan Almanya ve Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nı kazandığı bir alternatif tarih üzerinde temelleniyor.

Dizi için yayınlanan resmi tanıtım metninin Türkçesi ise şöyle:

Philip K. Dick‘e Hugo Ödülü’nü kazandıran 1962 yılında yayınlanan alternatif tarih romanına dayanan bir saat uzunluğundaki drama, The Man in the High Castle (Yüksek Şatodaki Adam) müttefik devletlerin İkinci Dünya Savaşı’nı kaybetmiş olması durumunda neler olabileceğini anlatıyor. Dizinin tanıtım bölümü 15 Ocak 2015’de Amazon Prime Instant Video üzerinden ABD, İngiltere ve Almanya’da yayınlanacak. Savaşın bitmesinden ve müttefiklerin kaybetmesinden 17 yıl sonra ABD ve dünyanın büyük bir kısmı artık hakim küresel güçler olan Japonya ve Almanya arasında bölünmüş durumdadır. Bu iki egemen devlet arasındaki gerilim tırmanmaya devam ederken, ABD vatandaşları arasında da baskıcı rejimlere karşı bir direniş hareketi yükselir.

Almanya ABD’nin doğu yakasının büyük bir kısmını kontrol ederken, Japonya da batı yakasını kontrol etmektedir ve ‘tarafsız bölge’ olarak ilan edilen Rocky Dağları da, sadece ‘Yüksek Şatodaki Adam’ olarak bilinen gizemli bir figürün liderlik ettiği bir direniş hareketi için bir başlangıç noktası hâline gelir. İnsanlar özgürlük, korku, eşitlik, çeşitlilik ve ideolojilerle mücadele ederken bazıları yaşadıkları bu hayatı kabullenir, fakat diğerleri kendi tarihlerinin ve hükümetin verdiği bilgilerin doğruluğunu sorgular. Bunların arasında kahramanlar, liderler, ajanlar, barışseverler, tiranlar, asiler, işbirlikçiler ve sempatizanlar da yer almaktadır.”

Amazon Studios tarafından yayınlanan aşağıdaki videolar bir dizi olarak planlanan yapımın tanıtım bölümünden bazı görüntüler içeriyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...