Arthur C. Clarke’ın sunumu ve David Gilmour’un müziğini bir araya getiren 1995 yapımı belgesel

Daha çok 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey) romanıyla bilinen ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke 1995 yılında Mandelbrot kümesinin (M-Set) 1980’deki keşfine dair televizyonda yayınlanan bir belgeselin sunuculuğunu yaptı. Fractals: The Colors of Infinity adı verilen belgesel bizi fraktal geometrinin dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta izleyiciler “Tanrının parmak izi” olarak adlandırılan şeye ve matematik tarihindeki en çarpıcı keşiflerden bazılarına tanıklık ediyor. 54 dakika uzunluğundaki belgeselin anlatıcılığını üstlenen Clarke, ayrıca bizzat Benoît Mandelbrot’ın kendisi de dahil olmak üzere önemli matematikçilerle de söyleşiler gerçekleştiriyor.

Bugün bile oldukça etkileyici olduğu açıkça fark edilen bir anlatım tekniğinin kullanıldığı belgeselin müzikleri ise Pink Floyd‘un gitaristi olarak bildiğimiz David Gilmour imzasını taşıyor. Belgeselin başlangıcında duyduğumuz şarkının ise efsanevi grubunun geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan son albümü The Endless River‘da da yer alan Calling adlı parça olduğunu da ayrıca belirtelim.

Kaynak: Open Culture

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...