The X-Files televizyon ekranlarına geri mi dönüyor?

Deadline’da yayınlanan bir habere göre ABD’li televizyon kuruluşu Fox, Türkiye’de de büyük bir hayran kitlesi bulunan The X-Files‘ı (Gizli Dosyalar) yeniden hayata geçirmenin planlarını yapıyor. İlk bölümü 10 Eylül 1993’te yayınlanan ve 19 Mayıs 2002’deki final bölümüyle ekranlara veda eden televizyon tarihinin en uzun soluklu bilim kurgu (duruma göre de bazen bir romantik komediye dönüşen) dizilerinden biri olan The X-Files Fox Mulder ve Dr. Dana Scully‘nin maceralarını konu ediniyor. Dizinin yeniden başlamasının önünde bulunan en büyük engel ana karakterlerin projeye ilgi göstermemesi değil. The X-Files‘ın en önemli unsurları olan Mulder karakterini canlandıran David Duchovny, Scully’yi canlandıran Gillian Anderson ve dizinin yaratıcısı Chris Carter‘nin diziye dahil olmak isteyecekleri belirtiliyor. Fakat asıl sorun herkesin halihazırda başka projelerle uğraşıyor olması. Hem Duchovny hem de Anderson şu an başka dizilerde rol alıyorlar.

Tam dokuz sezon boyunca devam eden The X-Files, sonunucusu 2008’de gösterime giren iki sinema filmine de sahip. Yeni “Gizli Dosyalar“ın tam olarak nasıl şekilleneceği henüz net olmasa da Fox, 24‘ün oldukça başarılı olan geri dönüşüyle birlikte yeni proje hakkında oldukça umutlu olduğu tahmin edilebilir.

I Want to Believe adlı son The X-Files filminin hikayeyi yeterince etkili bir sonuca bağlayamadığını düşünen dizinin hayranları, Chris Carter‘ın en azından bir ya da iki sezonla filmin yapamadığını yapmasıyla çok daha tatmin edici bir finale tanık olabilirler.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...