Microsoft’un yeni hologram teknolojisi: HoloLens

Microsoft, geçtiğimiz gün yaptığı bir tanıtımla bir sonraki büyük yatırımının adını açıkladı: Windows Holographic. Bir kulaklık ve gözlük seti yardımıyla çalışan bu artırılmış gerçeklik deneyimi halihazırda giderek popülerleşen sanal gerçeklik gözlüklerini andırıyor fakat Microsoft’un getirdiği yenilik sayesinde bu teknolojide kullanıcının etrafına hologramlar yerleştiriliyor. HoloLens adı verilen bu cihaz “şimdiye kadar dünyanın görmüş olduğu en gelişmiş holografik bilgisayar” olarak tanımlanıyor. CPU, GPU ve özel bir holografik işlemci altyapısına sahip olan cihaz kendi kendine yetebilen bir bilgisayar nitelğinde. Cihazın üst ve ön tarafında bulunan koyu bir siperlik transparan bir ekran içeriyor. Uzamsal ses teknolojisi sayesinde arkanızdaki hologramları “duyabilmenize” de olanak tanıyan HoloLens ayrıca bir dizi hareket ve çevresel sensörle de uyumlu çalışıyor.

hololens

Henüz geliştirilme aşamasının daha başlarında olsa da HoloLens‘in Windows 10‘un piyasada olduğu bir zaman aralığında kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella konuyla yaptığı açıklamada cihazın hem şirketler hem de bireysel tüketiciler için ayrı ayrı fiyatlandırılacağını belirtti. Bugüne kadar en az bir oyun şirketine gösterildiği bilinen cihazın sunduğu deneyim için yapılan yorumlar onun “olağanüstü” olduğu yönünde.

hololens 3

Kaynak: Microsoft, The Verge

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...