İskoçya’da yapılan bir deneyde ışığın hızı yavaşlatıldı

Bilimin mutlak değerlerinden biri olarak görülen ışık hızı, İskoçya‘daki bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonunda yavaşlatıldı. Bilimin ışığa bakış açısını değiştirmesine neden olacağı öngörülen ve sonucu Science Express dergisinde yayınlanan deney Glasgow ve Heriot-Watt üniversitelerindeki bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirildi.

Söz konusu deney kapsamında ışık parçacıkları olarak bilinen fotonlara özel bir filtre uygulandı. Fotonların şeklinde ve hızında değişimlere yol açan bu filtre onların aynı zamanda ışık hızının altında hareket etmesini sağladı. Bu filtreden geçen fotonların serbest boşluğa döndükten sonra da ışık hızından daha yavaş yol aldıkları belirlendi.

Glasgow Üniversitesi’nden Dr. Jacquiline Romero ve Dr. Daniel Giovannini’nin diğer ekip üyelerinin de yardımıyla oluşturdukları bir metre uzunluğunda ve bir tür ‘yarış pisti’ olarak düşünülebilecek düzenekte fotonların bir bölümü filtreden geçirilerek diğeri de normal koşullarda yol aldı. Bu deney kapsamında filtreden geçen fotonun şekil değiştirerek yavaşladığı tespit edildi.

Boşlukta saniyedeki hızı 186 bin 282 mil olarak kabul edilen ışık; su ve cam gibi nesnelerden geçerken yavaşlasa da boşluğa döndüğü an tekrar eski hızına kavuşuyor. Astronomide örneğin Ay ve Dünya arasındaki uzaklık gibi mesafeler ışık hızı dikkate alınarak belirleniyor. İskoçya’da gerçekleştirilen deney kapsamında hazırlanan filtrenin özelliği ışığın filtrelenmesinin ardından boşluğa döndükten sonra da daha yavaş yol almaya devam etmesi.

Kaynak: BBC

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...