Apple CEO’su Tim Cook’un yıllık geliri ve firmanın Asya’daki işçilerinin çalışma koşulları

Ünlü teknoloji devi Apple‘ın CEO‘su Tim Cook‘un firmadan elde ettiği gelirin geçtiğimiz Şubat ayında yaklaşık yüzde 43 artırıldığı açıklandı. Bu verilerle birlikte yıllık asli maaşının 1,4 milyon dolardan 2 milyon dolara çıktığı belirtilen Cook’un 2014 yılı içerisinde elde ettiği ikramiyeler ve diğer şirket ödeneklerinin de toplamıyla yıllık gelirinin iki katına çıkarak 9,2 milyon dolara ulaştığı belirtildi. Apple tarafından yayınlanan raporda şirketin diğer yöneticilerinin de asli maaşlarında yüzde 14’lük bir artışa gidilerek yılda 1 milyon dolara yükseltildiği açıklandı.

Apple’ın New York borsasında bulunan hisseleri 2014 yılında yaklaşık 40 milyon iPhone satılmasının sonucunda rekor düzeyde bir artış göstermişti.

apple tim cook

Firma tarafından yayınlanan ve yönetim kadrosunun gelirlerindeki artışı ortaya koyan bu rapor, akıllara BBC‘nin geçtiğimiz Aralık ayında yayınladığı Apple’ın Asya‘daki fabrikalarında çalışan işçilerin çalışma koşullarını gözler önüne seren dosyasını getirdi. BBC gazetecilerinin Asya’da bulunan söz konusu fabrikalara girerek işçilerin içinde bulundukları koşulları doğrudan deneyimlemesiyle oluşan haberde tam 16 saat aralıksız çalıştıktan sonra uyuyakalan işçilerin ve ölümle yüz yüze gelen çocuk madencilerin öyküsüne yer veriliyor. Gazetecilerin bu fabrikalardaki iPhone üretim bandında gerçekleştirdikleri gizli çekimler sonucunda, Apple’ın “Çin’deki işçilere uluslararası standartlara uygun bir çalışma ortamı sağlanacağı” sözünün de gerçeği yansıtmadığı fark edilmiş oldu.

İşçilerin çalışma ortamına daha yakından tanık olabilmek adına Pegatron fabrikasında kendisini işçi olarak tanıtan bir muhabir tam 18 gün boyunca tatil yapmadan Apple bilgisayarlarının montajını yaptı. Muhabir, bu süre içerisinde yöneticilere izin taleplerini birçok kez iletmiş olmasına rağmen hiçbir sonuç elde edemedi. Söz konusu fabrikadaki üretim bandında çalışan işçilerin bir kısmı 12 saat boyunca aralıksız çalıştıkları için sandalyelerinde uyuyakaldıkları belirtiliyor.

Fabrikada kimliğini gizleyerek çalışmaya başlayan bir başka gazeteci de bir defasında 16 saat boyunca aralıksız çalıştığını ve yatakhanelere döndüğünde kolunu bile kıpırdatmaya halinin kalmadığını ifade etti. Gazeteci, karnı acıktığında yataktan kalkmak için bile yeterli enerjiyi bulamadığını ve geceleri de yoğun stres yüzünden uyuyamadığını belirtti.

Apple’ın Çin’deki fabrikalardaki işçilerininin kötü çalışma koşulları ilk olarak 2010’da firmanın en önemli tedarikçilerinden biri olan Foxconn‘da çalışan 14 işçinin intihar etmesiyle kamuoyunun dikkatini çekmişti.

apple fabrika

Gazeteciler ayrıca Apple’ın en çok satan ürünlerinden birisi olan iPhone‘un üretiminde yararlanılan en önemli materyallerden olan kalayın elde edildiği Endonezya‘ya da gittiler. Bu araştırma sonucunda ülkenin Bangka adasında bulunan kaçak madenlerdeki çocuk işçilerin sürekli bir göçük tehlikesiyle karşı karşıya kalarak çalışmaya devam ettikleri ortaya çıktı. BBC ekibinin kaçakçıların izini sürmesiyle bu madenlerden elde edilen kalayın Apple için çalışan dökümhanelere satıldığı anlaşıldı.

Kaynak: BBC, BBC Türkçe

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...