Uğur Mumcu’nun BBC arşivindeki söyleşisi yeniden yayınlandı

Türkiye’nin en önemli gazeteci ve aydınlarından biri olan Uğur Mumcu, bundan tam 22 yıl önce, 24 Ocak 1993’te düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Düşüncelerin ve fikirlerin şiddet yoluyla susturulamayacağının Türkiye’deki en önemli örneklerinden biri haline gelen Mumcu geriye bıraktığı birçok kitap ve makalenin yanında katıldığı çeşitli televizyon programlarında yaptığı konuşmalarla da günümüze ışık tutmaya devam ediyor.

1942 yılında Kırşehir’de doğan Uğur Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Henüz üniversitede öğrenciyken 1962’de yayınlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü‘nü kazanan Mumcu aynı zamanda kendi fakültesinde öğrenci derneği başkanlığında bulunmuştu.

Yeni Ortam ve Cumhuriyet‘te yayınlanan yazılarıyla 1962-1993 yılları arasında birçok gazetecilik ve haber ödülü alan ve güçlü kalemiyle dikkat çeken Mumcu ayrıca tiyatro oyunları ve kitaplar da yazdı.

24 Ocak 1993’te Ankara, Karlı Sokak’ta bulunan evinin önündeki arabasına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucunda Mumcu’nun hayatını kaybetmesine neden olan suikastin failler aradan 22 yıl geçmesine rağmen hala yakalanamadı.

Uğur Mumcu’dan din ve siyaset üzerine:

BBC Türkçe, Arşiv Odası‘nın yayınladığı 1984 tarihli bu videoda Uğur Mumcu Londra’da verdiği söyleşide müzik, şiir, edebiyat ve özel hayatı hakkında konuşuyor:

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...