Google’ın başkanı Eric Schmidt: ‘İnternet ortadan kaybolacak’

Google‘ın İcra Heyeti Başkanı ve CEO’su Eric Schmidt, Davos‘daki Dünya Ekonomik Forumu‘nda yaptığı konuşmada internetin geleceğine dair önemli öngörülerde bulundu. Dijital Ekonominin Geleceği konulu bir panelde konuşan Schmidt, ‘internetin yakın bir gelecekte gündelik hayatımızın hemen her anında ve her yerde olacağı için artık bir nevi ortadan kaybolacağını’ ifade etti.

Geleceğin dünyası hakkındaki görüşlerini betimletdiği resme dair daha detaylı bilgiler de veren Schmidt şöyle söyledi:

“O kadar çok IP adresi, çok fazla cihaz, alıcı, giyilebilir teknoloji ve etkileşim halinde olduğunuz o kadar çok şey olacak ki artık onların farkına bile varmayacaksınız. Bu her daim varlığınızın bir parçası olacak. Bir odaya girdiğinizi ve bu odanın hareketli olduğunu hayal edin. Ve sizin vereceğiniz izinle odada olup biten şeylerin hepsiyle etkileşime girdiğinizi düşünün.”

Konuyla ilgili AFP‘de yer alan haberde de Dünya Ekonomik Forumu‘nda iki ayrı panele katılan Harvard Üniversitesi Bilgisayar Bilimi profesörü Margo Seltzer teknolojinin geldiği noktanın gizlilik anlayışına nasıl bir etki yaptığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Gizliliğin artık geçmişte ele alındığı gibi anlaşılamayacağını, onun artık uygulanamaz bir durumda olduğunu belirten Seltzer bireylere ait genetik bilgilerin bile her geçen gün giderek artan bir biçimde kamuya açık hale geleceğinin kaçınılmazlığına dikkat çekti. Aynı panelde konuşan Harvard Üniversitesi’nden tarihçi ve antropolog Sophia Roosth ise istihbarat kurumlarının dünya liderlerinin taşıdıkları hastalık risklerini öngörmek ve yaşam sürelerini tahmin etmek amacıyla onların genetik bilgilerini ele geçirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...