Yunanistan seçimlerini kazanan Syriza’nın zaferindeki Patti Smith etkisi

Yunanistan’da geçtiğimiz gün yapılan genel seçimler Yunanistan Seçim Komisyonu’nun duyurduğu resmi tahminlere göre ülke çapındaki oyların %35’den fazlasını alan sol parti Syriza‘nın zaferiyle sonuçlandı.

Bir süredir ekonomik krizde olan Yunanistan‘da AB‘nin para politikası ve uluslararası para kuruluşlarına karşı radikal bir tavır sergileyeceğini belirten Syriza’nın bu zaferi özellikle partinin destekçileri tarafından da büyük bir sevinçle karşılandı. New York Times‘da yer alan haber de bu sevinç gösterileri arasında en dikkat çekici olanlardan. Geçtiğimiz Pazar akşamı oy sayma işlemlerinin tamamlanmasından iki dakika sonra, sol kanatta yer alan bir siyasi parti olan Syriza’nın destekçileri bu önemli zaferi Twitter üzerinden Patti Smith‘in “People Have the Power” adlı şarkısını yayınlayarak kutladılar. Amerikalı şair ve şarkıcı Patti Smith’in bu şarkısı bir dönemin kitlesel hareketlerinin resmi olmayan milli marşı olarak kabul ediliyor.

2013 yılında Atina Akropolisi‘nin güney yamaçlarında bulunan tarihi Herodes Atticus Odeonu‘nda sahne alarak etkileyici bir performans sergileyen Patti Smith‘in bu şarkısının sözlerine baktığımızda kemer sıkma politikalarına karşı olan bu partinin destekçilerinin duygularına nasıl tercüme olduğu açıkça görülüyor.

“Halktır güce sahip olan
Hayal etme, yönetme gücüne
Yeryüzündeki aptallarla mücadele etme gücüne
Kararı verildi
Halktır hükmeden”

Söz konusu şarkının Yunanistan’da 2012’deki seçimlerde de Syriza mitinglerinde devamlı çalındığı biliniyor. Bununla birlikte Syriza’nın karşısındaki en güçlü parti olan sağ kanatta yer alan Yeni Demokrasi Partisi ise destekçilerini ateşlemek için daha az alternatif bir melodi olan “Karayip Korsanları”nın müziğinden yararlanmıştı.

 

SYRİZA’NIN YÜKSELİŞİ VE ALEKSİS TSİPRAS

Syriza‘nın bu seçimlerdeki büyük başarısındaki en büyük paylardan birinin Aleksis Tsipras‘ın halk nezdindeki popülerliği olduğu tahmin ediliyor. Üniversitedeyken öğrenci hareketlerine de aktif olarak katılan Tsipras kravat takmamasıyla dikkat çekiyor. 40 yaşındaki liderin ayrıca bir motosiklet tutkunu olduğu biliniyor.

syriza aleksis

AB ve IMF‘nin kurtarma paketleri sonucunda Yunanistan’da uygulanmaya başlanan kemer sıkma politikaları halkta büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Syriza’nın parti programının temelinde bulunan bu politikaların reddi de dünkü seçimlerin sonucunu belirleyen en önemli nedenlerden birisi.

Ülke borçlarının önemli bir kısmının silinmesini, AB ve IMF yardımları için yeni müzakereleri ve sosyal hakların artırılmasını savunan Syriza’nın bu başarısı Avrupa ve Türkiye’deki sosyalistlerin bir bölümünde heyecanla karşılandı.

Avrupa solunda Syriza’nın Yunanistan’da iktidara gelmesinin Avrupa siyasetinde tarihi bir dönüm noktasını başlatabileceğini düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Diğer yandan sosyal demokrasinin de daha solunda yer alan kesimler Syriza’nın neo-liberal politikalara karşı yeterince radikal olmadığı ve sisteme karşı biriken öfkenin yine sistem içerisinde ehlileştirilmesi için bir araç olacağı görüşünde.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...