Gökyüzünü dolduran gezegenler ve yıldızların etkileyici görüntüleri

Dünya‘yı aydınlatan Güneş‘in yanında gökyüzünde bize onun kadar yakın bir yıldız daha olsaydı ya da Jüpiter ve Satürn gibi dev gezegenler gökyüzünde Ay’dan daha belirgin biçimde görünseydi, nasıl bir manzarayla karşı karşıya olurduk? Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) bu sorulara oldukça gerçekçi bir şekilde yanıt veren etkileyici videolar yayınladı.

Bilim insanlarının danışmanlığında hazırlanan videolar gök cisimlerinin konumlanışı ve görünümleri açısından bir hayli gerçekçi olsa da, bu yıldızların Güneş ile yer değiştirmeleri ya da diğer gezegenlerin Dünya’ya bu denli yakın olmaları durumunda yeryüzündeki hayatın ya çok farklı olacağı ya da hiç oluşamayacağı biliniyor. Zira videoda görünen beş yıldızın boyutları bunların Dünya’nın bu kadar yakınında olmasının bizim için ölümcül sonuçlar doğuracağını açıkça gösteriyor:

1. Alpha Centauri: Dünya’dan 4,37 ışık yılı (1 ışık yılı yaklaşık olarak 10 trilyon kilometreye karşılık geliyor) uzaklıktaki bu ikili yıldız sistemi gezegenimize en yakın yıldız olma özelliğini taşıyor.

2. Sirius: Güneş’in iki katı büyüklüğünde ve Dünya’yla arasındaki uzaklık ise 8,7 ışık yılı. Geceleri gökyüzünde görebildiğimiz en parlak yıldız olarak biliniyor.

roscosmos sky 2

3. Acturus: Güneş’le karşılaştırıldığında 25 kat daha büyük ve 110 kat daha parlak olduğu anlaşılan kızıl dev yıldızın Dünya’yla arasında 36,7 ışık yılı var.

4. Vega: Mavi ışık yayıyor ve 25 ışık yılı uzaklıkta. Bize en yakın ve parlak yıldızlardan biri.

5. Polaris (Kutup Yıldızı): Güneş’in 46 katı büyüklüğünde ve bize 434 ışık yılı uzaklıkta. Astronomların şu ana kadar keşfettiği en parlak 45. yıldız olarak biliniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...