Grimm Kardeşlerin masallarından esinlenerek çekilen büyüleyici Avrupa fotoğrafları

Brothers Grimm’s Wanderings ve Brothers Grimm’s Homeland adlı bu fotoğraf serileri, daha önceden de peyzaj fotoğrafları konusunda birçok çalışması bulunan Kilian Schönberger‘in en yeni işleri. Bu yeni fotoğraf serileri diğerlerinden biraz daha öne çıkaran özelliği ise her bir karenin masalcı Grimm Kardeşlerin ünlü halk masallarından ilham alması. Bu etkileyici manzaraları bulmak için Orta Avrupa‘nın birçok noktasına seyahat eden Schönberger; Rapunzel, Pamuk Prenses, Hansel ve Gretel gibi nesilden nesile aktarılan ve artık klasikleşmiş masalların öykülerinin gerçek hayatta nasıl bir ortamda geçiyor olabileceğini hayal etmiş.

grimm masal 2

 

GRİMM KARDEŞLER KİMDİR?

Jacob Grimm (1785-1863) ve Wilhelm Grimm (1786-1859) adlı ünlü iki Alman masal yazarı, eserlerini Almanya‘daki çeşitli bölgesel lehçeleri araştırıp, inceleyerek ve ülkenin neredeyse bütün köylerini ve kasabalarını dolaşarak o yerlerin sakinlerinin yüzyıllardır akşam sohbetlerinde birbirlerine anlattıkları eski efsaneleri, masalları ve şiirleri dinleyerek oluşturdular. Bu uzun çalışmanın sonucunu Kinder und Hausmärchen (Çocuk ve Yuva Masalları) adı altında bir kitapta toplayıp yayınladılar.

Bugün yalnızca Almanya’da değil, dünyanın birçok yerinde bilinen ve halen anlatılan bu masalların bu yoğun çalışmanın bir sonucu olarak Almancanın da neredeyse bütün inceliklerini taşıdıkları ve Alman dilinin bugünkü düzeyine ulaşmasında büyük etkileri olduğu biliniyor.

 

BROTHERS GRIMM’S WANDERINGS

grimm masal 3

grimm masal 4

grimm masal 5

grimm masal 6

grimm masal 7

grimm masal 8

 

BROTHERS GRIMM’S HOMELAND

grimm masal 9

grimm masal 10

grimm masal 11

grimm masal 12

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...