Sinemanın en iyi kılıç dövüşlerini tek bir epik düelloya dönüştüren harika kesit

Birçok klasik filmin efsanevi sahnelerinin ana temasını oluşturan kılıç dövüşleri günümüzde de yönetmenler tarafından hayranlık duyulmaya devam eden bir estetik taşıyan dövüş sanatlarından biri olmaya devam ediyor. Peki özellikle aksiyon filmlerinde geçerli olan bir durum olan bir filmin neredeyse tamamen dövüş sahneleriyle doldurulması bu defa kelimenin tam anlamıyla “tamamen” kılıç dövüşü sahneleri içeren bir videoya uygulansaydı, ortaya nasıl bir seyirlik çıkardı? Söz konusu olan kılıç dövüşü sahneleri, sinema tarihinin en havalı sahneleriyse ve bunlara iyi bir kurgu ve iyi bir fon müziği eşlik ediyorsa elde edilen sonucun ne kadar eğlenceli ve başarılı olduğunu aşağıdaki videoda görebiliyoruz.

Kill Bill‘den Seven Samurai‘a, Monte Kristo Kontu‘ndan Star Wars‘a ve Yüzüklerin Efendisi‘nin kılıç dövüşü içeren efsanevi sahnelerini montajlayarak bir araya getiren video editörü Clara Darko‘nun hazırladığı dört dakika uzunluğundaki bu görsel şölen bizi aynı zamanda sinema tarihinde de keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Videoda duyulan şarkı ise, yine bizzat Kill Bill Vol. 1‘deki O-Ren Ishii ve Beatrix Kiddo arasındaki meşhur düelloya da eşlik eden Santa Esmeralda şarkısı “Don’t Let Me Be Misunderstood“.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...