Bill Hicks’den ‘komedinin 12 ilkesi’

Stand-up gösteriler, sahne sanatları arasında sanatçının hem en rahat olması gereken hem de sahneye tek başına çıkıldığı için muhtemelen en çok zorlanabileceği dallarından birisi. Karşınızdaki izleyici kitlesine aklınızdakileri aktarmakta sahip olduğunuz tek aracın yine kendiniz olduğu bu alanın en başarılı isimlerinden birisi olan Bill Hicks tarafından belirlenen ve komedinin ilkeleri olarak nitelenebilecek bu maddelerden her biri sadece stand-up’a dair değil; sınıfta, konser sahnesinde ya da bir konferansta konuşma yapan herkesin yararlanabileceği türden tavsiyeler içeriyor.

1. Sahnedeyken kendiniz olabiliyorsanız başka hiç kimse sizin gibi olamaz, ve böylece arz ve talep yasasını da kapsamış olursunuz.

2. Rol yapmak, söyleyecek başka hiçbir şey düşünemediğinizde sırtınızı yasladığınız bir şeydir.

3. Bu size o kadar komik değilmiş gibi gelse de, hiçbir zaman sadece onların hoşlanacağını düşündüğünüz şeyi değil, sizin komik olduğunu düşündüğünüz şeyi yapın.

4. Onlara hiçbir zaman bunun komik olup olmadığını sormayın – bunun komik olduğunu siz söyleyin.

5. Bu saçmalıkların hiçbirisine göbekten bağlı değilsiniz – eğer sizi asıl konudan saptıran bir şeyler olursa ASLA geri dönmeyin ve onu bir parça olsa bile tamamlamayın, sadece ilerleyin.

6. Seyirciye ASLA “Nasıl Gidiyor?” diye sormayın. Bunu yapan insanlar bir açılış cümlesi düşünemeyenlerdir. Onlar seni görmeye; onlara nasıl olduklarını anlatman için geldiler, bu aptalca soruyu böyle apaçık sorman ortada sadece koca bir delik açıyor. Bu sahne sanatçıları tarafından yapılan En Yaygın Yanlıştır. Bunu söylediklerinde hemen oradan ayrılmak isterim.

7. Sizi eğlendiren şeyi yazın. Komik olamıyorsanız ilginç olun. Kalabalığı daha kaybetmediniz. Söyleyecek bir şeyleriniz olsun ve sonra bunu da komik bir biçimde yapın.

8. Gözlerimi kapatıyorum ve oraya çıkıyorum ve başladığım yer tam da burası, Dürüstçe.

9. Söylediğiniz şeyi dinleyin, kendinize sorun, “Bunu neden söylüyorum ve bu Gerekli mi?” (Bu bütün malzemenizi filtreleyecek ve gereksiz sözcükleri atacak, sözcüklerin ekonomisi.)

10. Ortamdaki en zeki olanlara göre oynayın. Kötü kalabalık yoktur, yalnızca yanlış tercihler vardır.

11. Bunun orada yapılabilecek en zor şey olduğunu hatırlayın. Bunu yapabiliyorsanız her şeyi yapabilirsiniz.

12. Ben çatlak kökenlerimi seviyorum. Siz de ailenizi tanımaya başlayın, onlarla arkadaş olun.

 

BILL HICKS KİMDİR?

1961 yılında doğan ve 1994 yılında, 32 yaşındayken yakalandığı kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybeden ABD’li stand-up komedyeni, hiciv ustası ve müzisyen Bill Hicks (tam adıyla William Melvin Bill Hicks) toplumda yaygın olarak kabul edilmiş inançları, devlet otoritesini, mevcut toplum düzenini mizahi ve son derece etkili bir dille eleştirmesiyle tanındı.

Dinden felsefeye, siyasetten medyaya, sinemaya ve reklamcılığa, uyuşturucudan cinselliğe kadar birçok konuyu ele aldığı gösterilerinde kışkırtıcı ve sert bir üslup kullanmıştır. Kullandığı dile dair getirdiği mizahi bir yorumla, dilbilimci Noam Chomsky’ye atıfta bulunarak kendisinin “belden aşağı şakalar yapan Chomsky” olduğunu söylemiştir.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...