Londra metrosunu ziyaret eden dev kutup ayısı

Londra, her ne kadar bize göre oldukça kuzeyde yer alan ve daha soğuk bir iklime sahip bir şehir olsa da elbette kutup bölgelerinin koşullarına sahip değil. Dolayısıyla bir kutup ayısının böyle bir ortamda yaşaması için zaten özel alana ihtiyacı olmasının ötesinde bizzat şehrin caddelerinde bu dev canlılardan birinin dolaşırken görülmesinin bir hayli sıradışı bir görünüm oluşturacağı çok açık.

Fotoğraf: David Parry/PA Wire

Fotoğraf: David Parry/PA Wire

Bunun farkında olan İngiltere’deki Sky Atlantic TV‘nin Fortitude adlı TV şovunun halkla ilişkiler ekibi de dev bir kutup ayısını geçtiğimiz günlerde şehirde dolaştırarak büyük bir ilgi çekmeyi başardı.

Fotoğraf: David Parry/PA Wire

Fotoğraf: David Parry/PA Wire

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz bu kutup ayısı, dünya üzerinde karada yaşayan bu en büyük etoburun Hollywood’a malzeme hazırlayan 19 uzman tarafından yaratılan bir replikası. Uzmanlar altı haftada tamamlayabildikleri bu dev replika için yaklaşık 8,5 metrekare genişliğinde kürk dahil olmak üzere 60 çeşit materyalden yararlandılar.

2,5 metre uzunluğundaki bu kutup ayısı daha önce de bir gösteri için birlikte çalışmış olan Tom Wilton ve Derek Arnold adlı iki kukla oyuncusu tarafından canlandırıldı. Oyuncular bu kostümün içinde beş gün süren bir alıştırmadan önce gerçek kutup ayıları üzerine de saatlerce çalıştılar.

Fotoğraf: Daniel Lewis

Fotoğraf: Daniel Lewis

Gerçek kutup ayılarının ağırlığının 400 kg’ın üzerine çıkabildiği bilinse de, söz konusu replika, neyse ki oyuncuların da işini kolaylaştıran 20 kg’lık bir ağırlığa sahip.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...