Rusya’nın en büyük kütüphanesindeki yangında 1 milyondan fazla tarihi belge ve kitap yok oldu

Bünyesinde 16. yüzyıldan kalan önemli el yazması eserleri de barındıran ve dünyadaki en önemli kütüphanelerden biri olarak kabul edilen Moskova‘daki Rusya Bilimler Akademisi‘nin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde geçtiğimiz Cuma günü çıkan yangın ancak dün gece söndürülebildi. Kütüphanedeki yaklaşık 14 milyon kitap ve tarihi önem taşıyan belgelerin yüzde 15’ini tamamen yok eden yangının elektrik kontağından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Rus basınında yer alan haberlerde olayın bir kundaklama olma ihtimalinden ve ayrıca kütüphanedeki yangın söndürme sisteminin de çalışmadığından bahsediliyor. 2 bin metrekarelik bir alana yayılan binadaki yangın 200 itfaiyeci tarafından söndürüldü.

Slav dillerinde yazılmış, başka bir örneği de bulunmayan metinler ve yaklaşık 600 yıllık el yazmalarını barındıran kütüphanede 1918 yılında kuruldu. Söz konusu faciayı bir tür kültürel “Çernobil” olarak tanımlayan Rusya Bilim Akademisi Başkanı Vladimir Fotov, söz konusu kütüphanenin ABD’de bulunan Kongre Kütüphanesi’yle birlikte dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olduğunu ve buradaki eserlerlin başka hiçbir yerde bulunamayacağını ifade etti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...