NASA şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü galaksi fotoğrafını yayınladı

Andromeda —ya da bilim dünyasındaki resmi adıyla Messier 31Güneş Sisteminin de içinde bulunduğu Samanyolu’na en yakın galaksi olarak biliniyor. Tıpkı Samanyolu gibi spiral özellikte olan Andromeda’nın, bazı kitaplardaki betimlemelerde Samanyolu’nu temsilen kullanıldığı bile oluyor. Kendi galaksimizi dışarıdan görme imkanımız olmasa bile Andromeda’ya bakarak Samanyolu’nun dışarıdan görünümüne dair bir fikir sahibi olabiliyoruz.

Şimdi, yeni elde edilen bir görselle birlikte Andromeda’nın neye benzediğine çok daha doğru verilere sahibiz. Geçtiğimiz ay, NASA tarafından yayınlanan ve bizzat Hubble Uzay Teleskobu tarafından elde edilen Andromeda’nın şimdiye kadar çekilen en büyük fotoğrafı 1,5 milyarın üzerinde piksel içeriyor. NASA yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada bu denli muazzam yükseklikte bir çözünürlük düzeyi olan “görselin tamamının gösterilebilmesi için 600’den fazla HD televizyon ekranına ihtiyaç duyulacağını” belirtiyor.

Söz konusu görsel o kadar büyük ki, normal bir ekranda tıpkı Google Haritalar’daki gibi bir yakınlaştırma çubuğunun da yardımıyla bir navigasyon üzerinden ya da parçalara bölünerek incelenebiliyor.

Yeni açılan bir Twitter hesabı, @AndromedaBot ise her 30 dakikada bir bu dev görselin küçük bir bölümünü yayınlıyor. Aşağıda da görülebilceği gibi her bir parça son derece etkileyici bir yoğunlukta ve resimlerde makro-desenler yerine doğrudan yıldız kümeleri gösteriliyor. Bu tweet’lerde yer alan görsellerdeki ışık noktaları galaksi değil, yıldız. Bu yıldızların bazılarının da gazdan oluşan dev Jüpiter, kayalıklı yüzeye sahip Mars ya da mavi Dünya gibi gezegenleri var. Dolayısıyla resimlerdeki her bir ışık noktası başka dünyalara dair bir olasılık.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...