Van Gogh’un yıllar sonra ortaya çıkan; arkadaşı tarafından çizilmiş portresi

Ünlü ressam Vincent Van Gogh‘un, arkadaşı olan Fransız ressam Emile Bernard tarafından bir eskiz olarak çizilmiş portresi Almanya’daki Kuntshalle Bremen müzesinin arşivlerinde bulundu.

Eskizin de yer aldığı Bernard’ın taslaklarını hazırladığı ve 45 yıldır müzede bulunmasına rağmen yeni keşfedilen defter 850 adet çalışma içeriyor. Kronolojik bir düzende olmayan işlerin dağınık bir biçimde durması nedeniyle bu kadar geç keşfedildiği belirtilen defterdeki Van Gogh portresi, yakında açılması planlanan Emile Bernard: On the Pulse of Modernity sergisinin küratörlüğünü üstlenen Dorothee Hansen tarafından tespit edildi. Söz konusu portrenin 1886/87 yıllarında Emile Bernard ve Vincent Van Gogh‘un yakın arkadaşlarıyla beraberken çizldiği belirtiliyor.

van gogh portre

İlk önce The Art Newspaper‘da yayınlanan ve ortalama bir karpostal büyüklüğünde olduğu anlaşılan portrede Van Gogh, Paris‘de bir kafede yanında iki kadınla otururken betimleniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...