Barınma ihtiyacını en başa dönerek yeniden ele alan sıradışı bir tasarım

Vipp Shelter adı verilen bu minimalist ve prefabrik konsept Kopenhag‘daki Danimarkalı tasarım şirketi Vipp tarafından yaratıldı. 55 metrekarelik bu çelik yapı, ağaçlar ve sakin bir göl tarafından çevrelenmiş engebeli bir manzaranın içinde yükseliyor.

Aslında bir tür barınak işlevi gören bu yapı, yalnızca işlevsel bir amaca ve başımızın üzerinde bir çatının olması gibi ilkel bir ihtiyaca yönelik temel bir yaşama hizmeti sunmayı hedefliyor. Vipp barınağının tasarımına giden yoldaki başlangıç noktası ise en temel şeylere geri dönmek; aynı zamanda hem yoğun, kompakt hem de Vipp’in tasarım çizgisinin getirdiği açık bir estetik uyum ve sağlam materyallerin kullanımıyla doğaya dönmek. Bu açıdan bakıldığında, söz konusu barınak doğaya kaçışı kolaylaştıran bir araç hâline geliyor.

vipp shelter

Vipp’in baş tasarımcısı Morten Bo Jensen, Vipp Shelter‘la ilgili şunları söylüyor: “Asıl amaç bir ev ya da taşınabilir bir yapmak değildi. Vipp köklerini endüstriyel objeler üretmekten alan bir şirket, bu yüzden barınak terimi bu melez yapıyı ferah, işlevsel bir ürün, yaşanılabilir bir obje olarak tanımlamamıza olanak tanıyan bir tipoloji.”

vipp shelter 2

vipp shelter 3

vipp shelter 4

vipp shelter 5

vipp shelter 6

vipp shelter 7

vipp shelter 8

vipp shelter 9

vipp shelter 10

vipp shelter 11

vipp shelter 12

Görseller: Vipp

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...