‘Assos’ta Felsefe’ toplantılarında bu yıl ‘pozitivizm’ ele alınacak

Felsefe Sanat Bilim Derneği‘nin kurucu başkanı Prof. Örsan K. Öymen‘in öncülüğünde 15 yıl önce başlayan ve her yıl düzenlenmeye devam eden ‘Assos’ta Felsefe‘ etkinliğinin bu seneki ulusal sempozyumu 6-7 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Her yıl biri yaz aylarında gerçekleşen uluslararası ve kış aylarında düzenlenen ulusal sempozyumlara alanlarında uzman öğretim üyeleri, öğrenciler ve felsefeye ilgi duyan herkes katılıyor.

Günümüzde Çanakkale‘de yer alan Behramkale‘nin yakınlarındaki Assos antik kenti, antik Yunan felsefesinin ve felsefe tarihinin en büyük filozoflarından Aristoteles‘in de yaşadığı ve felsefe eğitimi verdiği bir yer.

6-7 Şubat 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan toplantılarda ‘Pozitivizm Nedir? Ne Değildir?‘ başlığı altında çeşitli konuşmalar yapılacak. Son dönemde çeşitli eleştirilerin hedefi olan pozitivizm ve mantıkçı pozitivizmin ne anlama geldikleri ve savundukları tezler incelenerek, pozitivizme dair popüler kültürde ortaya çıkan çarpıtmalar ele alınacak. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan öğretim üyeleri ise şöyle: Prof. Örsan K. Öymen, Prof. Yaman Örs, Prof. Erdinç Sayan, Doç. Samet Bağçe, Doç. Cemil Güzey, Doç. Kerem Cankoçak ve Dr. Ufuk Yaltrıaklı.

Herkesin ücretsiz olarak katılabileceği toplantılara dair daha fazla bilgiye ve kayıt detaylarına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Editörün Notu: Ülkenin içinde bulunduğu siyasi, kültürel ve düşünce atmosferinin koşulları göz önünde bulundurulduğunda bir tür gereklilik olarak görüldüğünü düşündüğümüz ‘Pozitivizm Nedir? Ne Değildir?’ başlığının ve söz konusu Pozitivizm savunusunun felsefe gündemini böylece belirliyor oluşu da esas başlığın kendisi kadar üzerinde durulması gereken bir mesele. Zira bugün kültür, felsefe ve düşünce ortamının özgürlüğüne dair olumsuzlukların giderek artmaya devam ettiği bu koşullar altında; “popüler kültürün” çarpıtmalarına dair bu eleştirel tutumunun yalnızca pozitivizm temelinde ortaya konulması hiçbir biçimde yeterli ve gerçekçi değildir.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...