Yıldızlardan çıkan sesin gerçeğine çok yakın bir simülasyonu

İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi‘nden bilim insanları NASA’nın uzay teleskobu Kepler‘in elde ettiği rezonans verileri üzerinde yaptıkları çalışmanın sonucunda yıldızların çıkardığı sesi belirlediler.

Söz konusu çalışmada incelenen rezonans verileri üzerinden yıldızların çapı, kütlesi ve yaşı tespit edilerek, çıkardıkları sese dair daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabiliyor.

Birmingham Üniversitesi’ndeki araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Prof. Bill Chaplin konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu durumu bir müzik aleti ya herhangi bir nesnenin titreşim perdesine benzeterek, “bu müzik aleti ve ondaki titreşimi yaratan şeyin büyüklüğünün bu perde aracılığıyla tahmin edilebildiği” örneğini verdi.

Chaplin ve ekibi, yıldızların çıkardığı sesin simülasyonunu oluşturmak için müzik aletleri ve diğer nesneler için geçerli olan ses perdesi ilkesinden yararlandılar.

Ses dosyasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...