Japonya’da banka şubelerinde 19 dil bilen robotlar çalışmaya başlayacak

Japon finans grubu Mitsubishi UFJ, Nisan ayından itibaren banka şubelerinde çalışacak olan robotların tanıtımını yaptı. Japonya‘nın en büyük bankalarından biri olarak bilinen Mitusbishi UFJ’nin şubelerinde görev alacak olan ve müşterilerle doğrudan iletişime geçebilen “Nao” adlı robotlarının her biri 5,4 kilogram ağırlığa ve 58 santimetre uzunluğa sahip.

Tasarım itibariyle insana benzeyen bir görünümde olan robotlar, Nisan ayında ilk olarak yalnızca bir ya da iki şubede denenmeye başlayacağı ve elde edilen sonuçlara göre diğer şubelerde robotlara yer verilebileceği belirtildi. 19 farklı dili konuşma yeteneğine sahip olan ve alınlarında kamera taşıyan “Nao”ların karşılarındaki müşterilerin yüz ifadeleri ve ses tonlarını tanımlayarak memnuniyetlerini ölçebildikleri söyleniyor. Nao, bu hassas tanıma ve değerlendirme yeteneği sayesinde müşterileri doğru bir biçimde karşılayabiliyor ve onların isteklerine odaklanabiliyor.

Japonya’nın en büyük telekom ve internet şirketlerinden SoftBank‘ın alt kuruluşlarından Fransız şirket Aldebaran Robotics‘in 2006 yılında üretmeye başladığı robotlar geçtiğimiz Çarşamba günü ilk defa İngilizce konuşan bir müşteriyle doğrudan iletişim kurdu.

Daha fazla iş gücüne gereksinim duyulan Japonya’da, hükümet tarafından desteklenen robot geliştirme çalışmalarına en çok yatırım yapan şirketin de Mitsubishi UFJ olduğu biliniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...