‘Kar Korsanları’nın çocuk oyuncuları filmin 65. Berlin Film Festivali’ndeki ilk gösterimine katılacaklar

Geçtiğimiz Aralık ayında, dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden 65. Berlin Film Festivali‘nin Generations adlı bölümünde gösterilmek üzere seçildiği açıklanan Kar Korsanları‘nın başrollerinde oynayan üç çocuk oyuncunun da filmin Berlin‘deki prömiyerine katılacağı açıklandı.

Yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu‘nun ilk uzun metraj filmi olma özelliği taşıyan Kar Korsanları‘nın çocuk oyuncuları Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtal ve Ömer Uluç; Skyscanner adlı seyahat arama motorunun sponsorluğunda Berlin‘e gidecek. 12 Eylül darbesinin etkilerinin de görüldüğü filmde üç çocuğun benzersiz bir Kars manzarası ve etkileyici bir görselliğin eşliğinde evlerini ısıtabilmek amacıyla kömür bulabilmek için gösterdikleri çaba ve mücadele anlatılıyor. Filmin dünya galası 7 Şubat günü saat 10:00’da Haus der Kulturen der Welt Kino1 sinemasında gerçekleştirilecek.

kar korsanları 2

Kars’ta doğan ve orada büyüyen yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu aynı zamanda profesyonel olarak fotoğrafçı ve belgeselci olarak da çalışıyor. Filmin başrollerinde oynayan çocukların Kars’ta yaşayan halkın arasından seçilmesi ve Kars’la olan bağlarını hep devam ettiren yönetmenin filmin öyküsünde kendi çocukluğundan esinlenmesi Kar Korsanları‘nın Kars halkı tarafından da daha çok benimsenmesini sağladı.

65. Berlin Film Festivali’nden sonra birçok uluslararası ve ulusal festivallerde izleyicilerle buluşacak olan Kar Korsanları’nın Türkiye’deki ilk gösterimi ise Kars’ta yapılacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...