Hitchcock tarafından çekilen kayıp Auschwitz belgeseli

Polonya‘daki Auschwitz toplama kampının 27 Ocak 1945’te SSCB ordusu tarafından ele geçirilmesinden sonra İngiliz bir film ekibinin söz konusu toplama kampları hakkında bir belgesel yaptıkları keşfedildi. Auschwitz, Bergen-Belsen ve benzeri ölüm kamplarının Nazilerin elinden kurtarılmasının ardından çekildiği anlaşılan belgeselde ünlü yönetmen Alfred Hitchock‘un da imzası var. Söz konusu filmlerin yönetmeni resmi olarak Alfred Hitchcock olarak gösterilmiyor fakat İngiliz film arşivlerine ait internet sitesinde Hitchock’un belgesele danışman olduğu belirtiliyor.

Ünlü İngiliz medya patronlarından Sidney Bernstein‘ın desteğiyle çekilen ve yönetmenliğini de Hitchock’un üstlendiği anlaşılan German Concentration Camps Factual Survey adlı belgesel son derece ürkütücü ve şoke edici görüntüler içeriyor. 1980’lere dek Britanya Imperial War Museum arşivinde saklandığı ortaya çıkan belgesel film Nazi iktidarı sonrası Alman toplumunun “rehabilitasyonu” için unutturulmuştu.

Toplama kamplarındaki vahşeti sansürsüz bir biçimde ortaya koyan söz konusu belgesel, yapılmasının ardından 70 yıl sonra sinemalarda ya da DVD aracılığıyla ilk defa kamuoyuna gösterileceği açıklandı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...