İslam ve Batı kültürünün kesiştiği yerde asılı duran ahşap bir küpten yansıyanlar: ‘Intersections’

Yaptığı karmaşık medya görselleriyle tanınan sanatçı Anila Quayyum Agha‘nın son çalışmalarından biri özenle oyularak şekil verilmiş bu küp, ortasına yerleştirilen ışık kaynağı aracılığıyla kendisini çevreleyen duvarlarda büyüleyici gölge desenleri oluşturuyor. Sanatçının Intersections adını verdiği bu yerleştirmenin lazerle kesilmiş ahşap ve geniş panelleri İslam kültüründeki kutsal alanlarda yer alan geometrik desenlerin bir benzerini oluşturuyor.

intersections 2

Agha’nın çalışması hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“Intersections projesi bir kadın olarak bir topluluğun, cemaatin alanının dışında bırakılmanın ufuk açıcı deneyimini ve bir camide bulunan yaratıcılığı ele alıyor ve bunu, Pakistan’da büyürken tecrübe ettiğim şeyler olan merak duygusu ve dışarıda bırakılma halinin karmaşık ifadelerine tercüme ediyor. Bu ahşap friz; tarihin, kültürün ve sanatın kesiştiği, İslami ve Batılı söylemlerin buluştuğu, uyum içinde birlikte varoldukları ve farklılıkların ortak yaşamının göstergesi olan El Hamra‘dan bir deseni örnek alıyor. Kamu ve özel alanın, ışığın ve gölgenin, durağan ve dinamik olanın ikiliklerini keşfeden bu yerleştirme projesiyle bu ortakyaşama bir anlam katmış oluyorum. Bu yerleştirme projesi geometrik tasarımın saflığı ve gizli simetrisine ve izleyicinin kamusal alandaki varlığına dayanıyor.”

Halihazırda, 3. Geleneksel See.Me: Year in Review yarışmasının finalisti olan Intersections‘la ilgili daha fazla bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...