Samsung’un akıllı televizyonlarındaki ‘Büyük Birader’

Ünlü teknoloji firmalarından Samsung tarafından üretilen akıllı televizyonlarının sesli kumanda özelliğinin cihazı kullanan kişilerin konuşmalarını kaydettiği ortaya çıktı. Şirket yetkililerinin Daily Beast sitesinde yayınlanan konuyla ilgili yaptıkları açıklamada söz konusu televizyon modelinin kumandasında yer alan bir kurulumun kullanıcıları dinleme özelliği olduğu ifade ediliyor.

Güney Koreli teknoloji firmasından yapılan açıklamada kumanda tarafından kaydedilen konuşmaların Samsung ve üçüncü kişilerle de paylaşılabileceği belirtilmesi, bu durumun gizlilik haklarının ihlal edilmesi anlamına geldiğini düşünen birçok kişinin tepkisini çekti.

İLGİLİ İÇERİK: IBM’in 1937 tarihli kitabında yer alan şarkılar neredeyse birer ilâhi niteliğinde

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından Elektronik Sınırlar Vakfı üyesi bir aktivist Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada söz konusu özelliğin Georger Orwell‘in ünlü distopik romanı 1984‘de anlatılan tele ekranları hatırlattığını söyledi.

Samsung, sosyal medyadaki bu tepkilerin giderek artmasının ardından söz konusu sesli kumandanın çalışma prensibini anlatan bir açıklama yayınlamak durumunda kaldı. Samsung cihazlarını kullanan müşterilerin özel hayatları ve gizliliklerini ciddiye aldıklarını belirten firma, kumandanın dinleme yapmasına olanak tanıyan gizlilik ilkelerinin aslında müşterilerini bilgilendirme ve onların akıllı televizyonun özelliklerinden daha iyi yararlanabilmeleriyle ilgili olduğunu ifade etti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...