Apple’ın 850 milyon dolarlık dev güneş enerjisi santrali

Apple’ın, halen inşaat halinde olan uzay gemisini andıran biçimiyle tanınan fütüristik yeni yerleşkesinin enerji ihtiyacının tamamının güneş enerjisiyle çalışan dev bir santral üzerinden sağlanacağı açıklandı. Goldman Sachs Teknoloji ve İnternet Konferansı‘nda gerçekleştirilen bir oturumda konuşan Apple CEO’su Tim Cook söz konusu enerji santrali yatırımlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Monterey, Kaliforniya’da bulunan 1300 dönümlük bir alanın üzerinde yer alacak olan enerji santrali için ünlü teknoloji devi First Solar adlı bir firmayla birlikte çalışıyor. First Solar, daha önce de Apple’ın Arizona’daki güneş enerjisiyle çalışan veri merkezinin yapımında görev almıştı.

130 megawatt değerinde bir güneş enerjisi sağlayan Apple’ın yeni enerji santrali ortalama büyüklükteki 50 bin evi aydınlatmaya yetecek kadar enerji üretebiliyor. Firmanın Cupertino, Kaliforniya’daki yapımı devam eden yerleşkesindeki (Apple Campus 2) bütün ofislerin ve yine Kaliforniya sınırları içindeki bütün Apple perakende mağazalarının toplam enerji ihtiyacının temiz enerjiyle çalışan bu dev santral üzerinden karşılanacağı açıklandı.

apple campus 2

Bizzat Tim Cook tarafından yapılan bu açıklama dünya çapındaki çevre kuruluşlarının da olumlu tepkilerini aldı. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız bir haberde Apple‘ın Asya’daki fabrikalarda çalışan işçilerine karşı son derece duyarsız yaklaşımının, söz konusu olan temiz enerji kaynakları olduğunda bir hayli farklılaştığı anlaşılıyor. Yine de şirketin ucuz iş gücü politikası ve temiz enerji kaynaklarına olan duyarlılığı arasındaki uçurumun yarattığı tutarsızlığın da gözardı edilmemesi gerekiyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...