Dünya’nın iç çekirdeğinin yapısına dair şaşırtıcı yeni bulgular

Bilim insanları, deprem dalgalarının oluşturduğu yansımalar üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda Dünya‘nın iç çekirdeğiyle ilgili önemli bilgiler elde etti. İç çekirdeğin merkezinde yer alan kristallerle, daha dışarıda yer alan kristallerin farklı biçimlerde sıralandıklarını keşfeden bilim insanları bu durumun nedeninin gezegenin oluşum sürecindeki büyük bir hadiseden kaynaklandığını tahmin ediyorlar.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan, Çinli ve ABD’li bilim insanlarının ortaklaşa yürüttükleri araştırma iç çekirdeğin dışında ve iç kısmında yer alan kristallerin farklı yapılarda olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, söz konusu verileri elde etmek için depremlerin oluşturduğu titreşimlerden yararlandılar. Yapılan analizler doğrultusunda, bu titreşimler yer kabuğunun altındaki katmanlarda farklı biçimlerde hareket ettiği açıklandı.

Lachina Publishing Service/Illinois Üniversitesi

Lachina Publishing Service/Illinois Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi‘nde görevli olan Prof. Simon Redfern, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu bulguların; çekirdeğin oluşum ve dönüşüm sürecinde son derece önemli bir olayın meydana geldiğine işaret ettiğini ve bunun da iç çekirdeğin dış bölümünde yer alan kristallerin iç bölümdekilerin aksine Kuzey-Güney yönünde sıralanmasını sağladığını belirtiyor.

Günümüzden aşağı yukarı bir milyar yıl önce katılaşmaya başlayan iç çekirdek yer kabuğunun 5 bin kilometre derinliklerinde yer alıyor. Katılaşan bu iç çekirdeğin her yıl 0,55 milimetre genişlediği biliniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...