Çok uzak bir galaksiden bize doğru gülümseyen bir yüz

Hubble Uzay Teleskobu için çalışan bilim insanlarının geçtiğimiz günlerde keşfettikleri bu galaksi kümesi iki parlak gözü, bir noktadan ibaret burnu ve gülümsemesiyle bir yüze olan benzerliğiyle dikkat çekti.

Söz konusu fotoğraf bir photoshop çalışması ya da Tanrı’nın bize gönderdiği bir mesaj gibi görünebilir. Fakat söz konusu görüntünün oluşmasının ardında yatan bilimsel bir neden var. Sırıtan bir yüzü andıran bu kavisli görüntü yerçekimsel merceklenme adı verilen ve temelde ışığın bükülmesini sağlayan bir etkinin sonucunda oluşuyor. Galaksi kümeleri, etraflarındaki uzay-zamanı eğip bükmeye yetecek kadar güçlü bir yerçekimsel etki uygulayan devasa yapılar olarak biliniyor.

NASA‘nın fotoğrafla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Yerçekimsel merceklenme hadisesinin bu özel durumunda, bir Einstein Halkası olarak bilinen bir halka, bu ışığın bükülmesi sayesinde oluşuyor. Söz konusu bükülme kaynağın, merceğin ve gözlemcinin ve burada gördüğümüz halka benzeri yapının neticesinde ortaya çıkan kesin ve simetrik hizalanmasının bir sonucu.

24 Nisan 1990’da uzaya fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu, halihazırda Dünya’nın yörüngesindeki bir turu 97 dakikada tamamlayacak şekilde saniyede yaklaşık 8 kilometre hızla dönmeye devam ediyor. Derin uzaydan buna benzer birçok görseli rutin bir biçimde bize ulaştırmaya devam eden Hubble, evrenin yaşı ve yapısı gibi büyük konseptleri daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...